سرویس اجتماعی | کد خبر: 70297
تاریخ انتشار: 1397/03/07 - 15:38:29

تاکنون هیچ بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در اسفراین شناسایی نشده است

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی اسفراین با بیان اینکه بیماری تب کریمه کنگو بیماری مشترک بین انسان و دام است که بومی کشور ایران است گفت : در شهرستان اسفراین تاکنون هیچ بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو شناسایی نشده است.
تاکنون هیچ بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در اسفراین شناسایی نشده است,

به گزارش سپهرآیین ، دکتر نادر نیک پرست معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی اسفراین  با اشاره به اینکه دام مبتلا به این بیماری بر خلاف انسان هیچ گونه علامتی ندارد افزود : برای پیشگیری از سرایت این بیماری به انسان باید ذبح دام در شرایط بهداشتی و کشتارگاه ها انجام شود.
وی گفت : امحاء و احشام دام نیز منبع آلودگی است و این مواد همراه با گوشت دام بعد از ذبح باید در دمای 4 درجه سردخانه تا 24 ساعت نگهداری شود.
معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی اسفراین همچنین از انتقال این بیماری به وسیله گزش کنه خبر داد و توصیه کرد : اگر کنه ای به بدن دام چسبیده باشد حتما با دستکش از بدن دام جدا شود.
دکتر نادر نیک پرست ، گاو، گوسفند و بز را از دام های اصلی انتقال این بیماری نام برد و افزود : پرندگان به این بیماری مقاومند و فقط شتر مرغ در مقابله با بیماری تب کریمه کنگوحساس است.
وی با اشاره به اینکه فرد مبتلا به این بیماری علائمی چون تب و تهوع را بعد از دوره کمون نشان می دهد که در وضعیت حاد آن چشم ، بینی ، گوارش و زیر پوست خونریزیمی کند گفت : درصد مرگ این بیماران 20 تا 40 درصد است که در کشور ما با توجه به هوشیاری برای مقابله با این بیماری این میزان به زیر 20 درصد رسیده است./انتهای پیام
معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی اسفراین گفت : با توجه به کشندگی بالایی که این بیماری دارد، تنها پیشگیری بهترین راه مقابله با این بیماری است.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر