سرویس اجتماعی | کد خبر: 66872
تاریخ انتشار: 1396/12/09 - 19:12:14

جلسه کمیته امور بانوان و خانواده فرمانداری اسفراین

‌در آستانه فرا رسیدن ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و هفته گرامیداشت زن ، جلسه کمیته امور بانوان و خانواده به ریاست در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد .
جلسه کمیته امور بانوان و  خانواده  فرمانداری اسفراین ,

به گزارش سپهرآیین ، جواد نوروزی فرماندار اسفراین با تبریک پیشاپیش هفته زن به نقش زنان در جامعه اسلامی اشاره کرد و گفت: نیمی از جمعیت فعال جامعه را بانوان تشکیل می دهند که در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، کارآفرینی و خانواده نقش به سزایی دارند و در گذشته زنان دوشادوش مردان در فعالیتهای اقتصادی خانواده نقش پررنگی داشته اند. در دولت تدبیر و امید علیرغم مشکلات پیش رو توانسته است در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی بویژه حوزه بانوان به نحوی موثر عمل نمایدو الگوهای سازنده ای در راستای تحکیم بنیان خانواده، توانمندسازی و اشتغالزایی و تثبیت جایگاه بانوان در زمینه های مختلف  ارائه دهد .

نوروزی با بیان اینکه مسائل و مشکلات در حوزه بانوان در جوامع کوچک با توجه به دید سنتی حادتر از جوامع دیگر است گفت: باید برنامه ریزی در راستای رفع مشکلات حوزه بانوان با توجه به شرایط جامعه صورت گیرد و مشکلات آنان حل و فصل شود . بیشتر دلایل مهاجرت در گذشته مسائل رفاهی بود و اکنون امور درآمدزایی و اشتغال از دلایل مهم مهاجرت است با توجه به اینکه ما جامعه ای در حال گذار هستیم نیاز است که در حوزه های مختلف خصوصا در جوامع روستایی به قشر ضعیف توجه بیشتر داشته و با اولویت بندی و تشکیل مجمع مشورتی زنان به جمع آوری ایده های نو بپردازیم .
مقام عالی دولت در ادامه جلسه تصریح کرد: در جامعه اسلامی شهروند درجه یک و دو نداریم و همه در یک سطح هستیم با فرهنگ سازی مناسب و آموزش صحیح می توان از بسیاری از باورهای غلط که در جامعه وجود دارد جلوگیری نماییم و زمینه این فرهنگ سازی را باید از خودمان شروع کنیم چون معتقد هستیم که اگر بخواهیم جامعه سالمی داشته باشیم باید خانواده سالمی با زنانی فعال و پویا داشته باشیم .
الهامی مشاور فرماندار در امور بانوان و خانواده نیز ضمن اشاره به نقش بانوان در حمایت از محورهای اساسی جامعه گفت: بانوان شهرستان اسفراین در بسیاری از زمینه ها فعال هستند بیشترین تعداد آمار سمن ها در استان مربوط به این شهرستان می باشد . اسفراین بعنوان شهر دوست دار کودک معرفی شده است و یکی از اهداف کمیته امور بانوان تشکیل مجمع مشورتی بانوان در خصوص جمع آوری ایده های نو است .
الهامی در ادامه بیان داشت: در حال پیگیری جهت راه اندازی مجمع خیرین سلامت در اسفراین با کمک بانوان خیّر و پزشکان در جهت حمایت از بیماران خاص هستیم و خوشبختانه اقدامات خوبی صورت گرفته است . به زودی با کمک مرکز آموزش فنی و حرفه ای آموزش رایگان حرفه و مهارت آموزی خاص جهت زنان بی سرپرست یا بدسرپرست به صورت رایگان خواهیم داشت . و همچنین در هفته گرامیداشت مقام زن  کلنگ زنی پارک ویژه بانوان را در پیش رو داریم. 
وی همچنین در خصوص کمک به رفاه بانوان از تاسیس 3 صندوق خرد خاص زنان روستایی خبر داد و گفت : تا کنون 4 صندوق خرد زنان روستایی تاسیس شده است و در ایام هفته گرامیداشت زن یک صندوق به صورت نمادین افتتاح خواهد شد.
ایشان در ادامه به مشکلات قوانین حمایتی بانوان اشاره کرد و بیان داشت: در شهرستان حدود شش هزار نفر زن سرپرست خانواده داریم که تنها حدود سه هزار نفر تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند با پیگیریهای انجام شده به دنبال تامین مکان ثابت جهت تاسیس بازارچه ویژه فروش محصولات خاص بانوان  هستیم .
بدری بخشدار بخش مرکزی نیز به تسهیلات حمایتی در خصوص اشتغال فراگیر و اشتغال پایدار روستایی اشاره نمود و گفت : تسهیلات اختصاص داده شده به بخشهای صنعت، کشاورزی ،خدماتی و تولیدی است که محدودیت بیمه ای ندارد و با کارمزد 6  تا 12 درصد در تسهیلات اشتغال روستایی و شهری با تنفس بازپرداخت سه ساله تعلق خواهد گرفت که متقاضیان می توانند با ثبت نام در سامانه کارا درخواست خود را ثبت نمایند. و امیدواریم که این طرح بتواند بخش عظیمی از اشتغال بانوان خصوصا در حوزه روستایی را حل نماید. 
انتهای پیام / 


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر