سرویس اجتماعی | کد خبر: 65899
تاریخ انتشار: 1396/11/21 - 14:33:54

رشد پنج برابری ایستگاه های هواشناسی بعد از انقلاب در اسفراین

رئیس هواشناسی اسفراین گفت: تعداد ایستگاه های هواشناسی بعد از انقلاب در سطح شهرستان اسفراین رشد پنج برابری داشته است و از حالت سنتی قبل از انقلاب به حالت اتومات تبدیل شده است.
رشد پنج برابری ایستگاه های هواشناسی بعد از انقلاب  در اسفراین,هواشناسی اسفراین+علیرضا گل رخ

به گزارش سپهرآیین ، علیرضا گل رخ رئیس هواشناسی اسفراین در گفتگو با خبرنگار ما گفت: هواشناسی در نگاه اول شناخت پدیده های جوی را شامل می شود که این پدیده ها در کجاها و چه مکان هایی چه تاثیراتی دارند که به تبع آن چه نوع آماده باشی برای حافظت از جان و مال انسان و حیوان و گیاه اتخاذ می شود.

وی اظهار کرد: شهرستان اسفراین اثر توده های مختلف سرد خشک سیبری که سرمای شدید دارد تا توده های گرم اقیانوس هند و مدیترانه ای که گرما و بارش دارد را می پذیرد که هواشناسی اسفراین بحث رصد و دیدبانی را توسط ایستگاههای مختلف انجام می دهد.

گل رخ در ادامه افزود: اگر جامعه ای باید به توسعه پایدار برسد لازم است اطلاعات اقلیمی خودش را داشته باشد که اطلاعات مربوط به زلزله قابل پیش بینی نیست ولی 60 درصد از آن که مربوط به مسائل جوی می باشد که تا حدودی قابل پیش بینی است که ما نیز طبق آیین هامه های سازمان هواشناسی جهانی و کشوری گزارشات خود ار می دهیم. 

وی با بیان اینکه در حال حاظر در سطح شهرستان اسفراین 19 ایستگاه هواشناسی وجود دارد گفت: این ایستگاه ها از نوع ایستگاه های بارش سنج ،ایستگاه اقلیم شناسی خودکار و ایستگاه سینوپتیک است که سه ایستگاه مربوط به قبل انقلاب است که به صورت سنتی وجود داشته و 16 ایستگاه نیز بعد از انقلاب تاسیس شده است که هدف اصلی ما ارتقا این ایستگاه ها است.

رئیس هواشناسی اسفراین تصریح کرد: چون شهرستان اسفراین توپوگرافی خاصی از امتداد رشته کوه های آلاداغ تا کویر مرکزی ایران دارد  به همین خاطر نیاز است که ایستگاه های هواشناسی توسعه یابد .

وی با اشاره به اهداف تشکیل کارگروه هواشناسی اسفراین گفت: در سال 95 کارگروه هواشناسی اسفراین با همکاری 26 اداره در قالب 6 کارگروه تخصصی با هدف کاهش مخاطرات و آمادگی برای مخاطرات احتمالی تشکیل شد.

گل رخ با بیان اقدامات این اداره در سال 96 بیان کرد: در سال 96 چهار ایستگاه در شهرستان افتتاح شده  که سه ایستگاه بارش سنج خودکار با هدف اعلام میزان بارش ها و اعلام احتمالی سیل در روستاهای سرچشمه ،سست و عباس آباد است و یک ایستگاه اقلیم شناسی  با هدف سنجش دما،رطوبت ،سرعت باد و میزان بارش در روستای اسماعیل آباد افتتاح شده است.

انتهای پیام/


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر