سرویس اجتماعی | کد خبر: 64443
تاریخ انتشار: 1396/09/22 - 16:02:09

در راستای طرح تحول در حوزه بهداشت  به زودی طرح مداخلات اجتمای در اسفراین اجراء می شود

 معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی اسفراین،  خبر از اجرای مدل اجتماع‌محور مداخلات سلامت اجتماعی در اسفراین داد وگفت :.این مدل در یک راهکار دو طرفه به جلب مشارکت مردم محلی و مسئولین منطقه ای می پردازد و در بهترین شرایط می تواند به عنوان یک الگوی مشارکت  مردم ومسئولین  نهادینه شده ودر پیشرفت رشد اجتماعی منطقه و در نهایت توسعه  پایدار جامعه کمک می  نماید .
در راستای طرح تحول در حوزه بهداشت  به زودی طرح مداخلات اجتمای در اسفراین اجراء می شود,

به گزارش سپهرآیین ، در جلسه شورای اداری معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی اسفراین ،مسئول واحد سلامت روان، معاونت بهداشتی  در این جلسه در ارتباط با جزئیات این مدل اضافه کرد :  آرامش و سلامت کالای گمشده‌ای است که بشر به دنبال آن می گردد، ولی هرگاه از آن سخنی به میان آمده است، بیشتر بعد جسمانی آن مورد توجه بوده و جنبه اجتماعی و روانی آن کمتر به بحث گذاشته می شود .
خانم عطایی افزود: با توجه به افزایش روز افزون مشکلات و آسیب های اجتماعی از یک سو و نقش موثر سازمانهای مردم نهاد، تشکل‌های محلی و رویکردهای اجتماع محور در  پیشگیری وکنترل آسیب های اجتماعی، ارتقای سلامت اجتماعی و سرمایه اجتماعی از سوی دیگر، نیاز مبرم به طراحی و استقرار یک مدل اجتماع محور را بیش از پیش مطرح می‌نماید.
وی با بیان اینکه این مدل برآیند مدل‌های مشارکتی موجود بوده و در یک راهکار دو طرفه به جلب مشارکت مردم محلی و مسئولین منطقه ای می‌پردازد، تصریح کرد: این مدل در بهترین شرایط می تواند به عنوان یک الگوی مشارکت مردم و مسئولین نهادینه شده و ضمن برداشت بار مسئولیت از دوش مسئولین، با جلب همکاری و مشارکت ساکنین محلات، در پیشرفت رشد اجتماعی منطقه و در نهایت توسعه پایدار جامعه کمک نماید .
وی افزود: بدین منظور اداره سلامت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اقدام به اجرای این مدل اجتماع محور با هدف کاهش مشکلات و آسیب های اجتماعی با همکاری مردم و مسئولین در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نموده است .
وی با بیان اینکه پس از معرفی این برنامه در جلسه شورای سلامت و امنیت مواد غذایی شهرستان، جلساتی با همکاری نیروی انتظامی، اداره بهزیستی، شورای اسلامی شهر و شهرداری و ... برگزار  می شود که پس از معرفی کامل برنامه توسط کارشناس سلامت روان و توجیه سند سلامت اجتماعی شهرستان، محله ای در اسفراین بعنوان پایلوت  انتخاب می شود در صورت موفقیت، این طرح در سایر محلات نیز اجرایی  می شود.
وی افزود: در مرحله بعدی، کمیته ای شامل نمایندگانی از معلمین، دانش آموزان، شورای اسلامی شهر، هیات امنای مسجد یا کانون‌های فرهنگی ، بسیج محله ، اصناف یا کسبه، داوطلبین بهداشتی، پرسنل مراکز بهداشتی و ...تشکیل و طی جلسات آموزشی، برنامه ها  معرفی  می شود. سپس با استفاده از روش بارش افکار، مشکلات بهداشتی و اجتماعی محله لیست و اولویت بندی و در پایان  مشکلات  انتخاب و توسط اعضاء را ه حل‌هایی پیشنهاد که این راه حلها در جلسه کمیته راهبری که با حضور روسای ادارات در محل فرمانداری برگزار می گردد ، به بحث و تبادل نظر گذاشته می شود.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر