سرویس اجتماعی | کد خبر: 64318
تاریخ انتشار: 1396/09/19 - 12:58:29

معلولیت جسمی حرکتی بیشترین نوع معلولیت در شهرستان اسفراین

رئیس بهزیستی اسفراین گفت: در شهرستان اسفراین بیش از 6 هزار 500 نفر معلول وجود دارد که بیشتر این معلولیت مربوط به معلولیت جسمی و حرکتی می باشد.
معلولیت جسمی حرکتی بیشترین نوع معلولیت در شهرستان اسفراین,تعداد معلولین اسفراین+بهزیستی اسفراین

به گزارش سپهرآیین ،  رمضانی رئیس بهزیستی شهرستان اسفراین در گفتگو با خبرنگار سپهرآیین گفت: به طور کلی معلولیت ها به چهار دسته جسمی، حرکتی- حسی (شنوایی و بینایی)- ذهنی و روانی تقسیم می شوند، برای هر معلول در بدو ورود، کمیسیون پزشکی تخصصی با نام icf  تشکیل داده می شود و با حضور کارشناسان تخصصی همان نوع معلولیت، شرایط مددجو ارزیابی شده و طبق دستورالعمل های بین المللی میزان و نوع معلولیت تشخیص داده می شود.

وی در رابطه با تعداد معلولین شهرستان اسفراین گفت: در حال حاضر بیش از 6 هزار 500 نفر معلول در شهرستان اسفراین وجود دارد که بیشترین معلولیت در شهرستان معلولیت جسمی و حرکتی می باشد که تعداد آن ها در حال حاضر 1800 نفر در شهرستان است.

رئیس بهزیستی شهرستان از اقدامات صورت گرفته برای معلولین گفت: از ابتدای سال تا کنون در شهرستان تعداد 55 واحد منزل برای خانواده های دو معلولی در شهر و روستا ها ساخته شده است و تا پایان سال این تعداد افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به تعداد مستمری بگیران معلول از این اداره گفت: در حال حاضر 597 خانواده معلول جسمی حرکتی،تعداد 65 نفر معلول روانی مزمن و تعداد 44 نفر نیز معلولین ترخیص از مراکز روزانه از این اداره مستمری در یافت می کنند و خدماتی همچون درمان های ضروری،اقدامات روانشناسی و پرداخت هزینه های تحصیلی  دانش آموزان و دانشجویان به آن ها داده می شود که از ابتدای سال تا کنون در بحث کمک تحصیلی دانشجویی مبلغ 70 میلیون تومان داده شده است.

رمضانی با اشاره به مراکز نگهداری در سطح شهرستان نیز گفت: در حال حاضر مرکز شبانه روزی امید ویژه پسران با 69 نفر،مرکز شبانه روزی تکتم ویژه دختران با 56 نفر و مرکز روزانه شکوفا با 30 نفر در شهرستان اسفراین فعال می باشند.

وی در پایان با انتقاد از برخی ادارات در رعایت نکردن قانون جذب معلولین گفت: طبق قانون جامع حمایت از معلولین باید 3 درصد از سهمیه استخدامی ادارات به معلولین اختصاص داده شود که در برخی از ادارات شهرستان قانون سه درصد جذب معلولین رعایت نشده و  امید است در استخدامی های بعدی این قانون اجرایی گردد.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر