سرویس اجتماعی | کد خبر: 62993
تاریخ انتشار: 1396/07/12 - 16:13:51

تلف شدن 20 راس بره و میش اوریال در منطقه حفاظت شده سالوک

تعداد 20 راس بره و میش اوریال به دلیل شیوع بیماری در پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک اسفراین تلف شدند.
تلف شدن 20 راس بره و میش اوریال در منطقه حفاظت شده سالوک,منطقه حفاظت شده سالوک+اداره حفاظت محیط زیست اسفراین

به گزارش خبر نگار سپهرآیین، به دلیل شیوع بیماری واگیر دار در منطقه حفاظت شده سالوک اسفراین تا به این لحظه تعداد 20 راس بره و میش اوریال در این منطقه تلف شده اند.

آقای پهلوان مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در گفت و گو با خبر نگار سپهرآیین گفت: با توجه به مشاهدات کارشناسان ما و اینکه اکثر این تلفات از نشخوار کنندگان کوچک می باشند احتمال اینکه این بیماری از نوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک باشند متصور می باشد و نتیجه نهایی بعد از انجام آزمایشات کارشناسان اداره دامپزشکی مشخص خواهد شد.

وی در ادامه در رابطه با اقدامات صورت گرفته به جهت پیشگیری از سرایت این بیماری گفت:کارشناسان متخصص این اداره در منطقه حفاظت شده سالوک به طور مداوم در حال رصد و گشت زنی می باشند و در صورتی که لاشه حیوانی مشاهده شد بلافاصله به جهت پیشگیری از شیوع بیماری آن را به روش های خاص معدوم می نمایند و  تمامی آبشخور های منطقه سالوک ضد عفونی و آهک پاشی شده است.

 

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در ادامه گفت:با توجه به اینکه این بیماری ، از نوع بیماری مشترک بین حیوانات اهلی و وحشی است گفت:  شاید یکی از دلایل شیوع این بیماری وجود حیوانات اهلی در منطقه باشد که در حال حاضر به دلیل پیشگیری از شیوع آن ورود حیوانات اهلی به منطقه را ممنوع کرده ایم 

وی در انتها نیز از مردم خواست که به هیچ عنوان کله گوسفندان را تا مهار کامل بیماری به منطقه نبرند و در صورت مشاهده لاشه حیوان و یا پرنده ای بلافاصله آن را تحویل پاسگاه های محیط زیست یا ادارات حفاظت محیط زیست جهت معدوم سازی  تحویل دهند.

به گزارش سپهرآیین، منطقه سالوک که از نظر تیپ‌ های گیاهی و گونه‌های جانوری از تنوع مطلوبی برخوردار  است و پس از شناسایی و معرفی به استناد مصوبه شماره ۴۸ مورخ ۱۳۵۲/۹/۲۰ شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده سالوک رسما آگهی میگردد. در تاریخ ۱۳۸۱/۳/۲۱ طی مصوبه شماره ۲۳۳ شورای عالی محیط زیست منطقه امن سالوک به عنوان پارک ملی مورد تصویب قرار گرفت.

وسعت پارک ملی سالوک ۸,۲۳۱ هکتار و وسعت منطقه حفاظت شده سالوک ۱۱,۶۷۷ هکتار می باشد و قوچ و میش اوریال با جمعیت نسبتا زیاد، آهو، کل وبز، پلنگ، گربه وحشی و سمور از گونه‌های کمیاب منطقه به حساب می‌آیند. محدوده پارک ملی نسبت به منطقه حفاظت شده سالوک به دلیل امنیت  از جمعیت جانوری بیشتری برخوردار می باشد./انتهای پیام


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر