سرویس اجتماعی | کد خبر: 62974
تاریخ انتشار: 1396/07/07 - 12:38:28

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اسفراین:

بیش از 90 درصد تماس های دریافتی آتش نشانی اسفراین مزاحمت های تلفنی است

سپهرآیین - رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اسفراین گفت: آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اسفراین در طول روز بین 70 تا 90 تماس دارد که بیش از 90 درصد آن ها مزاحمت های تلفنی می باشد.
بیش از 90 درصد تماس های دریافتی آتش نشانی اسفراین مزاحمت های تلفنی است,شهرداری اسفراین+آتش نشانی اسفراین

حسین پیکانی در گفت‌وگو با خبرنگار سپهرآیین ضمن تبریک روز هفت مهر روز آتش‌نشان وتشکر از ابراز همدردی شهروندان خوب اسفراین در رابطه با شهدای پلاسکو اظهار داشت: آتش‌نشانی  یکی از مشاغل مهم و حساس مدیریت شهری است وعملکرد آن ارتباط مستقیمی با جان ومال شهروندان شهر دارد ویک آتش نشان برای انجام وظیفه باید فردی تلاشگر و از خود گذشته باشد تا بتواند در مواقع خاص ماموریت نجات دیگران را برجان خود ترجیح دهد که به لطف خداوند این روحیه فداکاری در بین همکاران ما وجود دارد. 

وی گفت : اولین وظیفه اتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری علاوه بر انجام اطفاء حریق پیشگیری از هر گونه حادثه طبیعی و غیر طبیعی است که ما در این راستا اقدامات ارزشمندی را به انجام رسانده ایم من جمله اینکه برای مهد ها ، دبستانها ومدارس وحتی شهروندان عزیزی که تمایل نشان داده اند در فواصل مختلف با هماهنگی های صورت گرفته آموزشهای لازم را ارائه داده ایم و حتی بصورت عملی مانورهای لازم هم نیز برای فراگیری دانش آموزان در مدارس صورت داده ایم که در بسیاری از مدارس سطح شهر با انجام آموزش های لازم و مانورهای مختلف آنها رابا نحوه اطفا حریق ، جلوگیری از آتش سوزی گسترده ، نحوه خارج شدن از محل حادثه ، نحوه مقابله با حواث طبیعی مانند زلزله وغیره نیز انجام شده است  واکنون نیز ما آماده هر گونه همکاری با مدارس وشهروندان برای آموزش و پیشگیری هستیم که با هماهنگی های صورت گرفته بسیاری ازمهدها ومدارس به ایستگاههای آتش نشانی مراجعه کرده و ما آموزش های لازم را به آنها نیز ارایه نموده که به لطف خداوند بسیار بسیاراثر گزار وارزشمند بوده که تا بحال توانسته ایم از بسیاری از حوادث جلوگیری نماییم. که این اقدام در شرح وظایف ما انجام ترتیبات لازم جهت مقابله و تمهیدات لازم جهت کاهش آثار سوء ناشی از حوادث و سوانح طبیعی و غیر طبیعی وارائه آموزش های لازم در امور آتش نشانی و خدمات ایمنی در سطوح مختلف سازمان و افراد خارج از سازمان ( شهروندان ) طی برنامه زمان بندی شده نام دارد. که ما همیشه به آن اهتمام داریم.وآماده همکاری با تمام نهاد ها وارگانها ومدارس هستیم. 

ویکی دیگر از وظایف آتش نشانی نظارت و کنترل بر تحقق شرایط ایمنی برساختمانها ورعایت استاندارهای ایمنی ونصب تجهیزات لازم اطفا ء حریق در ساختمان ها برای مقابله با حوادث در مقابل سوانح گوناگون مانند( زلزله ـ آتش سوزی ـ برق گرفتگی ـ سیل وغیره می با شد

که در این راستاشهروندان و ادارات ونهادها وظیفه دارند برای ساخت وسازها از آتش نشانی استعلام لازم را اخذ و ماوظیفه داریم رعایت نکات لازم را برای ساختمانها ، پاساژها و کنترل نماییم واگر با مشکلی مواجه شویم آن مشکل باید رفع گردد که مخصوصا پاساژها وساختمانهای چند طبقه ومحل های پر تردد مورد تاکید ما می باشد که حتما باید دارای تجهیزات لازم برای مقابله اولیه با حوادث باشد.


وی با اعلام اینکه آتش نشانی شهرداری در سال 96 ماموریت های زیادی را انجام داده اشاره کرد بیشترین ماموریت ها در رابطه با مهار آتش سوزی ها  و مارگیری بوده است وی گفت:با توجه به شرایط جوی امسال وآشنایی شهروندان با همکاری ما ، آمارمارگیری در سطح شهرافزایش داشته است ایشان اضافه کرد در روستاها  نیز آمارآتش سوزی درانبار علوفه افزایش داشته که این هم نشان از همکاری بیشتر ما در انجام ماموریت های روستایی بوده است . مسئول آتش نشانی اعلام کرد مهم ترین ماموریت عملیاتی آتش نشانی در سال 96 یک مورد آتش سوزی گسترده در یک کارگاه قالیشویی درحوالی روستای کوشکی و جوشقان بود که به دلیل وجود مواد شوینده وانفجار های پی در پی آتش سوزی بسیار گسترده وخطر ناکی بود که با وجود یک تانکر 3000 لیتری سوخت در نزدیکی محل آتش سوزی آتش نشانان واحد آتش نشانی با تمام تجهیزات خود واز جان گذشتگی موفق به مهار آتش شدند. آقای پیکانی اشاره کرد حجم آتش سوزی آنقدر بزرگ بودکه مجبور به اعزام پنج خودراز دوایستگاه به محل حادثه شدندوی اشاره کرد مامورین آتش نشانی تلاش وافری کردند که قبل سرایت آتش به تاکر 3000لیتری آتش رامهار کنند که با عنایات الهی قبل رسیدن آتش به تانکروانفجار آن ، آتش مهار گردید.

وی ماموریت های آتش نشانی را در شش ماهه اول سال 96 بدین شرح: مهار آتش سوزی ضایعات شهری 24 مورد مهار آتش سوزی درختان باغات 18 مورد. مهار آتش سوزی منازل مسکونی سطح شهر 26 مورد. مهار آتش سوزی خود رو 22 مورد . عملیات مار گیری 39 مورد.عملیات امداد ونجات حیوانات 29مورد وعملیات امداد ونجات انسانی 30مورد. عملیات مهار آتش سوزی در روستا ها 16 مورد. مهار آتش سوزی اماکن تجاری 3مورد. وانجام عملیات نجات ازچاه افتادگی دومورد، اعلام کرد   

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اسفراین در رابطه با ارائه خدمات در روستاها نیزافزود: در واقع قانون برای این موضوع وظیفه ای را برای ما مشخص نکرده لکن وظیفه انسانی ما حکم می کند کهدر صورت ضرورت همکاری داشته باشیم لذا در اینگونه مواقع ما با اعلام  فرماندارمحترم وموافقت شهردار می توانیم به روستاها نیز اعزام شویم. 

وی گفت با اشاره به اینکه قانونا ما حق خدمات به خارج از حوزه شهری را نداریم و برای اعزام به روستا ها بایستی هماهنگی های لازم را حتما انجام دهیم روستائیان عزیزباید به این نکته توجه داشته باشند که اگر هماهنگی و اجازه فوق صادر نگردد ما حق عزیمت به ماموریت را نخواهیم داشت لذا اگر تاخیری در ماموریت صورت بگیرد باید آن را به خاطر هماهنگی های لازم محسوب کنند و بحساب بی توجهی ما نگذارند. 

حسین پیکانی در رابطه مزاحمت های تلفنی آتش نشانی گفت تاکنون دو مورد پیگیری داشتیم که یکی از آن ها روزانه حداقل 30 تماس مزاحمتی  باشماره  125 آتش نشانی داشته است وی در این راستا اشاره کرد مزاحمت های دیگر جزئی بوده که به دلیل عدم اطلاع رسانی برخی ادارات در رابطه با شماره های ضروری مرتبط به خود با آتش نشانی تماس حاصل شده که همکاران ما راهنمایی لازم را داشته اند که به طور میانگین ما در روز بین 70 تا 90 تماس با شماره 125 داشته که   90 درصد ان  عدم اطلاع شهروندان با شماره سه رغمی ادارات بوده است . 


وی اشاره کرد با اینکه آتش نشانی شهرداری اسفراین دارای دو ایستگاه آتش نشانی یکی در بلوار کشاورزودیگری در خیابان شهید مطهری می باشد وهرکدام دارای سه شیفت کاری پرسنلی می باشد ودر 24 ساعت آماده خدمات به شهروندان عزیز می باشد ولی این ایستگاهها  بروز نمی باشند و امکانات و ماشین آلات وتجهیزات لازم مانند تشک نجات را ندارند اما ما تلاش وافر داریم تا در حد امکان بهترین خدمات را به شهروندان عزیز ارایه نماییم که برای تجهیز بهتر وبیشتر شهردارمحترم  پیگیری های مثمر ثمری را انجام داده و قراراست ان شالله در آینده نزدیک یک خودرو پیشرفته آتش نشانی به آتش نشانی اسفراین اضافه شود.


رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اسفراین در انتها ازشهروندان عزیزخواست تا در زمان آتش سوزی و یا هر اتفاقی ، ابتدا خونسردی خود را حفظ فرمایند وآدرس دقیق محل حادثه را برای انجام ماموریت بهتر وسریع به همکاران ما اعلام دارند. وهنگام انجام ماموریت رانندگان محترم مسیرتردد ماشین های درحال ماموریت را بازنمایند و هنگام انجام ماموریت در محل حادثه از تجمع خود داری فرمایند.  


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر