سرویس گزارش و گفتگو | کد خبر: 59161
تاریخ انتشار: 1396/04/24 - 23:48:01

بافت فرسوده اسفراین؛ پنهان پشت دیوار بی توجهی

اسفراین- سپهرآیین- البته به گفته مسئولان متولی اصلی ساماندهی بافت های فرسوده که با مشکلات عدیده ای فارغ از قدمت بناها، تراکم بناها و نابسامانی عرض معابر و گذرگاه ها با معضلات و کاستی ها و کمبودهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند، خود اهالی ساکن در بافت های فرسوده هستند.
بافت فرسوده اسفراین؛ پنهان پشت دیوار بی توجهی,اسفراین،بافت فرسوده،سپهرآیین،
به گزارش سپهرآیین، 105 هکتار در اسفراین به عنوان محدوده بافت فرسوده شناسایی شده است، بافت فرسوده که اکنون پشت دیوار بی توجهی مغفول مانده و پنهان شده است باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و پا به پای حمایت دستگاه های متولی در مسیر عمران، بهسازی، نوسازی، بازسازی و حتی توسعه منطقه ای قرار گیرد؛ البته به گفته مسئولان متولی اصلی ساماندهی بافت های فرسوده که با مشکلات عدیده ای فارغ از قدمت بناها، تراکم بناها و نابسامانی عرض معابر و گذرگاه ها با معضلات و کاستی ها و کمبودهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند، خود اهالی ساکن در بافت های فرسوده هستند، البته ناگفته نماند توسعه زیرساختی و زیربنایی و خدمت رسانی از سوی دستگاه های خدمت رسان هم باید مورد توجه قرار گیرد و برای آن برنامه ریزی شود. البته فراموش نکنیم هرچند خود ساکنانبافت های فرسوده در نقطه هدف آسیب پذیری در بافت های موجود دارند خود هم رغبتی برای تغییر وضع موجود نشان نمی دهند و نباید از یاد ببریم که هر حادثه در بافت های فرسوده اوضاع را بدتر از بد خواهد کرد.
یکی از ساکنان بافت فرسوده اسفراین در محله کشتان مستقر در بلوار مدرس، می گوید: قدمت بناها از یک سو و نبود گذرگاه ها و معابر عریض از سوی دیگر مشکلات را در بافت فرسوده بیش تر می کند و این معضلات آن زمان که خدای ناکرده حادثه ای رخ دهد بیش از پیش در زندگی مردم اثر خود را نشان می دهد.
وی که تمایلی به ذکر نام خود در گزارش ندارد با اشاره به کاستی ها و کمبودها و مضیقه ها در بافت های فرسوده که زیر آوار بی توجهی مسئولان و متولیان امر باقی مانده است، اظهار می دارد: وجود مشکلات اقتصادی خود بار سنگینی دیگر است که پای فرار از شرایط موجود را به ما نمی دهد.
وی با اشاره به اینکه دستگاه ها اهالی بافت فرسوده را تنها گذاشته اند و مدعی هستند که خود مردم مسئول اند، خاطر نشان می کند: مشکلاتی زیادی در بافت های فرسوده وجود دارد که فقط با کمک مسئولان و متولیان حل خواهد شد و تغییر شرایط کنونی بدون یاری متولیان ممکن نیست.
یکی از شهروندان اسفراینی که خود پیش از این تجربه سکونت در بافت های فرسوده را داشته است، می گوید: ساختار تراکمی بافت های فرسوده بدون رویکرد همگانی امکان توسعه را فراهم نمی آورد.
«حاتمی» با اشاره به اینکه بافت های فرسوده نه تنها با مشکلاتی چون کاستی در استحکام بنا به واسطه قدمت و نبود عرض مناسب معابر و گذرگاه دست و پنجه نرم می کنند، بلکه میزبان مشکلات و معضلات و ناهنجاری های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هستند، تصریح می کند: عدالت شهروندی باید به گونه ای باشد که شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر بافت های فرسوده را با توجه بیشتری مورد توجه قرار دهند و برای ساماندهی آن برنامه ریزی کنند.
وی با اشاره به اینکه قدمت بناهای مستقر در بافت فرسوده به گونه ای است که در صورت رخداد حادثه استعداد آسیب پذیری جبران ناپذیری را دارند، تصریح می کند: شاید اکنون مسئولان متوجه این امر نباشند اما اگر حادثه ای رخ دهد آن جاست که یقین می کنند که بافت های فرسوده نیازمند ساماندهی فراگیر است.
یک شهروند اسفراینی با اشاره به اینکه تسهیلات حمایتی دوای دردهای بافت فرسوده نخواهد بود، می گوید: حل مشکلات و معضلات بافت های فرسوده آن هم به صورت ریشه ای فقط با مشارکت توام با تعامل مردم با مسئولان و متولیان ممکن خواهد بود.
«حسین زاده» با اشاره به اینکه شهروندان ساکن بافت فرسوده از طبقه متوسط به پایین و البته آسیب پذیر هستند، خاطر نشان می کند: خانواده های ساکن در بافت های فرسوده توان بهره گیری از تسهیلات بانکی را ندارند و باید به گونه ای دیگر تسهیلات رفاهی برای ارتقای شرایط موجود در راستای عدالت شهروندی برای آنان در نظر گرفته شود.
رییس اداره عمران و بهسازی شهری اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی هم با اشاره به اینکه 105 هکتار بافتفرسوده در هسته مرکزی شهر و محله کشتان اسفراین شناسایی شده است، می گوید: متولی اصلی ساماندهی بافت هایفرسوده خود مردم هستند.
مهندس «علی همتی» با تاکید بر اینکه ساکنان بافت های فرسوده با مشکلاتی در بخش های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی هم روبرو هستند، می افزاید: عمده شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ساکنان بافت های فرسوده از میانگین سایر نقاط شهری پایین تر است.
وی با اشاره به اینکه اگر چنانچه بیش از 50 درصد واحدهای مسکونی قدیمی با قدمت ساخت 30 ساله یا زیر 100 متر مربع زیربنا باشند یا بیش از نیمی از معابر یک محدوده گذرگاه های کمتر از 6 متر باشند، محدوده بافت فرسوده قلمداد می شود، خاطر نشان می کند: روند نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده به تبع از رکود در روند ساخت و ساز کند شده است و امیدواریم بتوانیم با سرعت بیشتر با حمایت تسهیلاتی آن را به پیش رانیم.
رییس اداره عمران و بهسازی شهری اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی با اشاره به اینکه البته از اعطای تسهیلات حمایتی به ساکنان بافت های فرسوده در اسفراین استقبال چشمگیری نمی شود، ابراز امیدواری می کند: امید واریم بتوانیم با پرداخت تسهیلات حمایتی نقش شایانی در تسریع روند بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده در استان و اسفراین ایفا نماییم.
مهندس «علی همتی»  اظهار می کند: تسهیلات یارانه ای 300 میلیون ریالی با مدت بازپرداخت 12 ساله با سود 18 درصد در نظر گرفته شده است که نیمی از سود آن معادل 9 درصد از سوی مالکان واحدهای مسکونی بافت فرسوده و نیمی دیگر به عنوان تعهد دولت پرداخت خواهد شد که فرصت شایسته ای برای آغاز ساماندهی بافت های فرسودهشهری است.
مهندس «علی اکبر منطقی» معاون عمرانی و خدمات شهری شهردار اسفراین هم با اشاره به اینکه مدیریت شهری بر مبنای رسالت و ماموریت قانونی خود به وظایف در حوزه حمایت از ساکنان بافت های فرسوده عمل خواهد کرد، می گوید: بر اساس ضوابط، قوانین و مقررات در راستای ساماندهی بافت های فرسوده با تکیه بر بازآفرینی، نوسازی و بهسازی آماده حمایت از مالکان و ساکنان بافت های فرسوده خواهیم بود.

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر