سرویس پیشنهاد سردبیر | کد خبر: 59096
تاریخ انتشار: 1396/04/22 - 22:09:26

رد پای آشنایی با منش پهلوانی چوخه کاران

جامه پهلوانی؛ زیبنده چوخه کاران نامی

اسفراین- سپهرآیین- بدون شک کشتی پهلوانی باچوخه در منطقه شمال خراسان صاحب کارکردهای بومی، سنتی و محلی است که ضمن حفظ و اهتمام برای اعتلا و ماندگاری فرهنگ پیوست آن می توان از آن به عنوان آیینه پهلوانی این دیار یاد کرد.
جامه پهلوانی؛ زیبنده چوخه کاران نامی,اسفراین، سپهرآیین، پهلوانی

 

بدون شک کشتی پهلوانی باچوخه در منطقه شمال خراسان صاحب کارکردهای بومی، سنتی و محلی است که ضمن حفظ و اهتمام برای اعتلا و ماندگاری فرهنگ پیوست آن می توان از آن به عنوان آیینه پهلوانی این دیار یاد کرد. «این برنامه‌ ورزش محلی یقیناً بر بسیاری از کارهای تقلیدی ترجیح دارد؛ ورزش پهلوانی است و سرشار از سنتهای ایرانی و اسلامی است.» این گفته های مقام معظم رهبری در تمجید کشتی باچوخه متعلق به شمار خراسان است که بیش از پیش رسالت روی دوش ما را سنگین تر خواهد کرد تا برای حفظ و اعتلای این آیین فرهنگی و ورزشی تلاش نماییم. در گذشته کشتی باچوخه در پیوست کارکردهای بومی، سنتی و محلی خودش آیینه ای تمام قد از پهلوانی ها بوده است که البته اکنون در گذر زمان از آنچه که حقیقت این ورزش می باشد، اندکی فاصله گرفته و البته رنگ باخته است، باید گفت بسیاری از کشتی باچوخه به عنوان میراث نیاکان و گذشتگان ما یاد می کنند و از این جهت برای بهره گیری از قابلیت های این سرمایه فرهنگی و اجتماعی بیش از پیش برنامه ریزی کرد که بدون شک حفظ آیین های بومی، سنتی و محلی این گونه از کشتی پهلوانی می تواند مسیر ثبت جهانی این میراث ناملموس و معنوی ملی را هموار تر نماید تا از پس آن بتوانیم از این سرمایه در ابعاد گوناگون چون توسعه گردشگری ورزشی نیز بهره بگیریم چرا که در صورت تحقق نیافتن این مهم رفته رفته این ورزش بومی در دل ورزش های مشابه حل خواهد شد و از جلای بومی، سنتی و محلی آن خبری نخواهد بود که این آسیبی جدی به بدنه این میراث معنوی وارد خواهد نمود.

در کشتی باچوخه از فنون بومی و سنتی بهره می گیرند که لنگ، کمر، کمرپیچ، راسته پیچ، دست پیچ، قل پیچ، پاپیچ، یقه گیر، سرشاخ، لنگ کردی از مهم ترین آن هاست، جوایز کشتی باچوخه در هر منطقه ممکن است مجزا، متفاوت و متمایز باشد که  می تواند صنایع دستی بومی هم چون قالی، قالیچه، پشتی، سفره کردی باشد یا جوایزی چون اسب، شتر، قوچ یا در مواردی سکه طلا یا پول نقد به پهلوان میدان اعطا شود.

چوخه لباسی است مرکب از چوخه در بالا تنه، شلوارک در پایین و کمربند در میان؛ به علاوه کشتی گیر برنده میدان بازوبند پهلوانی نیز می بندد. سرنا و دهل نیز از لوازمی است که در رونق دادن به مراسم کشتی باچوخه نقش موثر دارند؛

از مهم ترین لوازم و ابزار وابسته به کشتی باچوخه عبارت اند از:

-        جلیقه یا لباس کشتی باچوخه که «چوخا» یا «چوخه» گفته می شود؛ این پوشاک را اهالی منطقه از پشم گوسفند تولید می کنند؛ فرآیند تولید چوخه چنان است که پس از چیدن پشم گوسفندان آن را می ریسند و سپس آن را تبدیل به پارچه هایی می نمایند که به آن چوخ می گویند. لباس چوخه را از این پارچه می دوزند. لباس باچوخه به دلیل اینکه از پشم ساخته شده مستحکم و مقاوم است تا آسیبی به بدن کشتی گیر نرسد.

-        شلوارک که شلواری با پاچه ای کوتاه است شبیه آنچه در کشتی پهلوانی می بندند با این تفاوت که کمی به بالا تا می شود.

-        کمربند که شالی است به روی چوخه بر کمر بسته می شود و بدن کشتی گیر را استوار نگه می دارد.

-        دهل و سرنا که بیشتر در گذشته برای شادمانی تماشاگران نواخته می شد و شوری در میان کشتی گیران به پا می کرد تا با روحیه مناسب  به میدان بروند، امروز گاه به جای استفاده از دهل و سرنا از مرشد زورخانه  بهره می گیرند.

-        بازوبند پهلوانی که از جنس چرم است و بر روی آن کلماتی مانند «مددی» نوشته شده و هم چنین فلزی که از جنس نقره است و چندین سنگ قیمتی بر روی آن نصب شده است.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر