سرویس دهگردشی | کد خبر: 58307
تاریخ انتشار: 1396/04/07 - 09:48:17

مدیر پایگاه ملی شهر تاریخی بلقیس خبر داد:

کشف منازل مسکونی متعلق به دوره ایلخانی

اسفراین- سپهرآیین- شهر تاریخی بلقیس به عنوان دومین میراث خشتی گلی ایران در 3 کیلومتری جنوب غربی اسفراین قرار گرفته و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
کشف منازل مسکونی متعلق به دوره ایلخانی ,اسفراین، سپهرآیین، خشتی گلی، بلقیس

به گزارش سپهرآیین، منازل مسکونی مربوط به دوره ایلخانی در فرآیند فصل هشتم کاوش در داخل ارگ شهر تاریخی بلقیس اسفراین کشف شد.

مدیر پایگاه ملی شهر تاریخی بلقیس و سکونت گاه های کهن با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: منازل مسکونی با ساختار پی سنگی و دیوارهای خشتی که کف اتاق ها دارای اندود گچ و دیوارها نیز دارای اندود کاهگل و یک لایه نازک اندود گچ و گل به دوره ایلخانی تعلق دارد.

«علیرضا نجفی» کشف یک ساختار معماری با مصالح آجر و ساروج را دیگر کشف این فصل از کاوش ارگ تاریخی بلقیس دانست و افزود: آنچه تاکنون در کاوش این بنا به دست آمده متشکل از 2 بخش حوضچه و بنای مستطیل شکل با مساحت تقریبی ۵۰ مترمربعی است که البته هنوز کاربری آن مشخص نیست.

وی با اشاره به اینکه هشتمین فصل کاوش باستان شناختی شهر تاریخی بلقیس اسفراین برای شناخت ساختار شهر، ایجاد فضای سایت موزه برای بازدید کنندگان و تکمیل کاوش های فصول پیشین با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد، افزود: هشتمین فصل کاوش ارگ تاریخی بلقیس از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شده است که با کسب مجوز مجدد تا نیمه تیرماه جاری تمدید شده است که پس از آن گزارش توام با بسط و شرح از فرآیند کاوش عرضه خواهد شد.

شهر تاریخی بلقیس به عنوان دومین میراث خشتی گلی ایران در 3 کیلومتری جنوب غربی اسفراین قرار گرفته و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

به گزارش خبرنگار ما،  شهر بلقیس یکی از بزرگترین بناهای خشتی و گلی ایران است که در ۳ کیلومتری جنوب غرب شهر کنونی اسفراین قرار گرفته است که با شماره ثبت ۴۴۹۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

سال گذشته به دلیل نبود منابع مالی فرآیند کاوش گری در شهر تاریخی بلقیس متوقف ش


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر