سرویس تقویم تاریخ | کد خبر: 58022
تاریخ انتشار: 1396/04/02 - 15:54:24

یادداشت/

رد پای حقوق بشر آمریکایی در حمایت از رژیم صهیونیستی

اسفراین- سپهرآیین- ویژه اختصاصی- در این یادداشت پنجره ای دیگر از حقوق بشر آمریکایی در حمایت های بی چون و چرا در نسل کشی و کودک کشی از رژیم غاصب صهیونیستی و اسارت قدس شریف در میانه دو مثلث آبی را خواهیم گشود.
رد پای حقوق بشر آمریکایی در حمایت از رژیم صهیونیستی,سپهرآیین، اسفراین، روز جهانی قدس، یادداشت

در پی تقارن معنادار روز جهانی قدس از ابتکارات نامی و اثر بخش بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و رهبر مستضعفان جهان با هفته حقوق بشر آمریکایی که مورد عنایت مقام  معظم رهبری بوده است، بر آن شدیم تا با شواهدی دلایل حمایت های بی حد و مرز ایالات متحده آمریکا را از شریک نامشروع خود یعنی رژیم صهیونیستی از درگاه قلم میهمان نگاه شما کنیم.

در این یادداشت پنجره ای دیگر از حقوق بشر آمریکایی در حمایت های بی چون و چرا در نسل کشی و کودک کشی از رژیم غاصب صهیونیستی و اسارت قدس شریف در میانه دو مثلث آبی را خواهیم گشود.


همه می دانیم، آمریکا در کمک های عظیم مالی و نظامی خود به اسرائیل، حد و مرزی نمی شناسد و هیچ شروطی را هم برای آن تعیین نمی کند؛ اگر این مساعدت ها به سایر کشورها به صورت اقساط سه ماهه صورت می گیرد و اگر از آنها خواسته می شود، وجوه دریافت شده خود را در ایالات متحده هزینه کنند، اسرائیل از همه این قیودات رها است. این حمایت گسترده، که البته باید پشتیبانی کامل دیپلماتیک و رسانه ای را هم بدان افزود، با چه منطقی صورت می گیرد؟


از زمان جنگ اکتبر سال 1973، واشنگتن ازاسرائیل در سطح سایر متحدان خود حمایت می کرد. از سال 1976، این حمایت ها شامل پرداخت سالانه کمک های عظیم و مستقیم اقتصادی و نظامی شد و این در مجموع، بزرگ ترین کمکی بود که از زمان جنگ جهانی دوم صورت می گرفت و به راحتی بالغ بر 140 میلیارددلار می گردید. اسرائیل حدود سه میلیارد دلار کمک مستقیم را هر سال دریافت می کرد که تقریبا شامل یک پنجم بودجه کمک های خارجی و ارزش آن حدود 500 دلار برای هر فرد اسرائیلی بود. این سخاوتمندی زمانی برجسته می شود که بدانیم، اسرائیل اکنون با درآمد سرانه تقریبا برابر با کره جنوبی یا اسپانیا، صنعتی و ثروتمند محسوب می شود.


علاوه بر این، آمریکا حدود سه میلیارد دلار برای توسعه سیستم های تسلیحاتی اسراییل کمک می کند و زمینه را برای این رژیم جهت دستیابی به سلاح های فوق پیشرفته مثل هلیکوپترهای «بلک هاوک» و جت های «اف-16» فراهم می سازد. بالاخره اینکه، آمریکا به اسرائیل اطلاعات جاسوسی ای می دهد که از دادن آن به هم پیمانانش در ناتو نیز خودداری می نماید و چشم خود را در مورد تلاش های اسرائیل برای دستیابی به سلاح های هسته ای نیز بسته است.


حمایت دیپلماتیک واشنگتن از اسرائیل
از سال 1982، آمریکا 32 قطعنامه شورای امنیت که اسرائیل را محکوم می کرد، وتو نمود و این تعداد، بیش از مجموع وتوهایی است که توسط دیگر اعضای شورای امنیت صورت گرفته است. آمریکا جلوی تلاش های کشورهای عربی را برای نام بردن از زرادخانه هسته ای اسرائیل در پیش نویس آژانس بین المللی انرژی اتمی گرفت. ایالات متحده در زمان جنگ درصدد نجات اسرائیل برمی آید و در مذاکرات صلح هم جانب اسرائیل را می گیرد.


حمایت آمریکا از اسرائیل در آغاز دهه 1990 و حتی پس از 11 سپتامبر به صورتی گسترده تر و با این ادعا توجیه می شود که هر دو توسط گروه های تروریستی که ریشه در دنیای عرب و اسلام دارند، تهدید می شوند و «دولت های سرکش» از این گروه ها حمایت می کنند و در پی دسترسی به سلاح های کشتار جمعی هستند.


اسرائیل نیز مرتکب جنایات تازه ای علیه بسیاری از بی گناهان دیگر شده است: یعنی علیه فلسطینی ها. حامیان اسرائیل به علاوه این گونه القا می کنند که این دولت درجست وجوی صلح بوده و درهر وضعیتی و حتی در شرایطی که تحریک هم شده، از خود خویشتن داری زیادی نشان داده است. درمقابل، گفته می شود که اعراب دست به شرارت زیادی زده اند. درحالی که چنین نبوده است.


این نکات بخشی از گام های مصمم آمریکای مدعی حقوق بشر است که از فرزند نامشروع خودش در منطقه دارد، البته حمایت های آمریکا فراتر از این ها بوده است که به دلیل  نبود مجال بخشی از حمایت های دولت آمریکا را از اسرائیل به رشته تحریر در آوردیم.


* سرویس رصد سپهرآیین/ به روایت اسناد انقلاب اسلامی


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر