سرویس گوناگون | کد خبر: 57799
تاریخ انتشار: 1396/03/28 - 13:40:44

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان خواستار شد:

لزوم راه اندازی پایگاه یگان حفاظت در پلمیس

اسفراین- سپهرآیین- بار دیگر در آغاز فصل حریق و آتش سوزی فضاهای مرتعی منابع طبیعی، 2.5 هکتار دیگر از اراضی مرتعی بوته ای حوالی گردنه پلمیس در آتش سوخت.
لزوم راه اندازی پایگاه یگان حفاظت در پلمیس,سپهرآیین، اسفراین، یگان حفاظت، پلمیس

به گزارش سپهرآیین، فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری خراسان شمالی با تاکید بر اینکه بار دیگر در آغاز فصل حریق و آتش سوزی فضاهای مرتعی منابع طبیعی، 2.5 هکتار دیگر از اراضی مرتعی بوته ای حوالی گردنه پلمیس در آتش سوخت،  به خبرنگار ما گفت: فضاهای مرتعی هم حافظ منابع آبی و خاکی هستند و هم مایه تغذیه و بقای حیات وحش خواهند بود که متاسفانه چون سال های گذشته بار دیگر با آتش سوزی 2.5 هکتاری اراضی خسارت 60 میلیون ریالی به اراضی تحمیل شد.

سرهنگ «موسی الرضا حیاتی»  با اشاره به اینکه این آتش سوزی حوالی ساعت 20 و 30 دقیقه روز دوشنبه گذشته آغاز شد و با یاری نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و هلال احمر شهرستان و پشتیبانی و حضور یگان حفاظت استان فرآیند مهار حریق هم در دستورکار قرار گرفت، افزود: عملیات مهار آتش سوزی تا ساعت 2 بامداد روز سه شنبه ادامه داشت.

وی با اشاره به اینکه عامل انسانی به صورت سهوی دلیل این حادثه شناخته شده است، خاطر نشان کرد: متاسفانه عامل آتش سوزی شناسایی نشده است و برای شناسایی عامل این حریق پیگیری ادامه دارد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری خراسان شمالی تاکید کرد: نیاز به همدلی جوامع محلی و پرهیز از هرگونه اقدامی که منجر به آتش سوزی شود، یک ضرورت است و از این جهت با توجه به آتش سوزی های متعدد در حوالی گردنه پلمیس، راه اندازی  پایگاه یگان حفاظت در پلمیس در این موقعیت احساس می شود که نیازمند هماهنگی و همکاری فرادستگاهی است.

وی اضافه کرد: از دستگاه های صاحب احساس مسئولیت به حفظ سرمایه های منابع طبیعی می خواهیم برای راه اندازی  پایگاه یگان حفاظت منابع طبیعی در پلمیس همت و همراهی کنند.

سرهنگ «موسی الرضا حیاتی» تصریح کرد: شماره 1504 یگان حفاظت منابع طبیعی آماده دریافت گزارش های مردمی جهت حفظ اراضی مرتعی به عنوان یک سرمایه است.

به گزارش سپهرآیین، در مسیر جاده پر پیچ خم بجنورد به اسفراین علاوه مناظر زیبا و تماشایی دامنه کوهای آلاداغ، تفرجگاهی بین راهی پلمیس قرار دارد که با مناظر دلکش خود در چهار فصل سال پذیرایی گردشگران و مسافران است. 


گردنه زیبا پلمیس در 30 کیلومتری اسفراین حد فاصل جاده بجنورد به اسفراین از زیباترین تفرجگاهی بین راهی خراسان شمالی است که در میان پیچ و خم های مارگون رشته کوه آلاداغ با چشم اندازی تماشایی و بکر و همچنین وجود چشمه ای به همین نام که آب گوارای آن عطش مسافران را فرو می نشاند واقع شده است. 


وجود بازارچه محصولات کشاورزی و دامی در کنار این تفرجگاه زیبا، پای هر رهگذر برای عبور بدون توقف از این مکان را سست می کند و حتی برای لحظاتی کوتاه هم شده آن ها را برای دیدن بازارچه، نوشیدن آب گورای چشمه و لذت از هوای ناب کوهستان مجبور به توقف می کند.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر