سرویس دهگردشی | کد خبر: 56214
تاریخ انتشار: 1396/03/17 - 01:21:32

روایت «سپهرآیین» از مناطق گردشگری اسفراین؛

هیچ و پوچ؛ سرمایه مناطق گردشگری/ رویینچند قدمی از نقطه صفر فاصله گرفت

اسفراین- سپهرآیین- امروز صنعت گردشگری به عنوان یکی از صنایع پردرآمد شناخته می شود، صنعتی که می تواند با سرمایه گذاری کمتر نسبت به بسیاری از صنایع دیگر، درآمد پربارتری را عاید هر منطقه ای کند.
هیچ و پوچ؛ سرمایه مناطق گردشگری/ رویینچند قدمی از نقطه صفر فاصله گرفت,سپهرآیین، رویین، گردشگری، اسفراین، خراسان شمالی، هیچ و پوچ

به گزارش سپهرآیین، گردشگری هم یک صنعت است، صنعت ناب گردشگری اکنون در طاقچه در آمدزایی و ایجاد اشتغال استان کماکان خاک می خورد، صنعتی که خود به عنوان یکی از صنایع پردرآمد شناخته می شود، صنعتی که می تواند با سرمایه گذاری کمتر نسبت به بسیاری از صنایع دیگر، درآمد پربارتری را عاید هر منطقه ای کند.

بدون شک مناطق گردشگری و روستاهای هدف گردشگری برای آن شناسایی شده اند تا با ارتقای زیرساخت های مناسب گردشگری مجالی فراهم آورند تا آنان که مناطق گردشگری را مقصد سفر خود مشخص نمودند بتوانند به راحتی در آن منطقه روز بگذرانند، اسفراین که ظرفیت های بکری در زمینه های گوناگون میراث فرهنگی، بناهای مذهبی و پارک های ملی دارد، یکی دیگر از این استعدادها که می توان برای آن حساب ویژه ای باز کرد، روستاهای گردشگری و مناطق نمونه گردشگری هستند، روستای هدف گردشگری و منطقه نمونه ملی و روستای پایلوت صنایع دستی رویین، منطقه نمونه گردشگری و سد بیدواز و منطقه نمونه گردشگری میلانلو از روستاهای گردشگری و مناطق نمونه گردشگری در دل اسفراین هستند که باید دید تا چه میزان زیرساخت ها و زیربناهای گردشگری در این مناطق فراهم آمده است تا بتواند میزبان میهمان محلی و حتی گردشگران باشد.

*مایه اشتغالزایی

ایجاد  اشتغال،رفع بیکاری و افزایش درآمد از عواید توسعه گردشگری به عنوان یک صنعت است، اما با وجود ظرفیت های بسیار در اسفراین مغفول مانده است.

یکی از ظرفیت های مهم اسفراین در صنعت گردشگری وجود روستاها و مناطق گردشگری فراوان با جاذبه های چشم نواز است که می تواند پذیرای بسیاری از گردشگران باشد و درآمد سرشاری را نصیب روستاییان کند.

*تقویت اقتصاد محلی

بدون شک گردشگری یک فرصت است که می تواند ضمن برنامه ریزی درست و حسابی اقتصاد محلی قطب های گردشگری ما را بارور سازد و از آن حیث مجالی فراهم شود تا ضمن شناسایی دیگر پتانسیل های آن مناطق آنان بیش از پیش شکوفا شوند.

*کافی نیست! هنوز جای کار وجود دارد

یکی از شهروندان اسفراینی که رویین را برای مقصد گردشگری پایان هفته برگزیده است، می گوید: هرچند وضعیت رویین نسبت به سال های گذشته از حیث زیرساخت های گردشگری وضعیت بهتری یافته‌است اما این میزان کافی نیست.

«محمد زاده» با اشاره به اینکه باید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیش از پیش با تکیه بر ظرفیت های بخش خصوصی برای ارتقای زیرساخت های گردشگری در مناطق گردشگری تلاش نماید، می افزاید: اگر این مهم  شود بدون شک ساکنان مناطق گردشگری خود نیز آماده استقبال از گردشگران می شوند چرا که اگر به عنوان بخش خصوصی از آنان بهره مند شویم می دانند در توسعه گردشگری منطقه سهیم هستند لذا استقبال می کنند.

وی خاطر نشان می کند: گردشگری یک ابزار مهم برای توسعه همه جانبه است به شرطی نفع و سود آن به ساکنان منطقه برسد.

*گردشگری بستر توسعه است

دیگر شهروند اسفراینی با اشاره به اینکه توجه به مسئله گردشگری یک ضرورت انکارناپذیر و مهم برای تقویت ظرفیت های موجود در روستاها و مناطق گردشگری است، می گوید: متأسفانه رسیدگی به مسئله گردشگری از سوی مسئولان و متولیان آن طور که مورد انتظار می باشد، جدی گرفته نشده است.

«غلامی» با اشاره به اینکه هر گردشگر یک فرصت است، می گوید: بدون شک باید همگان برای استقرار و توسعه زیرساخت ها و زیربناهای گردشگری تلاش کنند.

یکی از اهالی منطقه.نمونه گردشگری میلانلو هم از لزوم توجه به ارتقای زیرساخت های گردشگری منطقه می گوید و اضافه می کند: متاسفانه رسیدگی به مناطق گردشگری مغفول مانده است.

وی که تمایلی به ذکر نام خود ندارد، تصریح می کند: این مناطق و روستاها فقط یک نام زیبا را به یدک می کشند.

وی با اشاره به اینکه باید رفع کاستی ها با سرعت در دستورکار قرار گیرد، اظهار می دارد: کاستی ها و کمبودهای موجود جز همراهی مسئولان و متولیان رفع نخواهد شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اسفراین با اشاره به اینکه اسفراین دارای 3 منطقه نمونه گردشگری می باشد، می گوید: منطقه نمونه ملی و روستای گردشگری رویین، منطقه نمونه گردشگری میلانلو و منطقه نمونه گردشگری بیدواز از مناطق گردشگری اسفراین است.

«محمد محمدی» با اشاره به اینکه به جرات می توانیم رویین را یکی از مستعدترین مناطق نمونه گردشگری سطح ملی رویین است، می افزاید: ظرفیت های خوبی برای مشارکت بخش خصوصی در رویین فراهم شده است که یکی از آنها ایجاد کمپ گردشگری در رویین است که بعد از ایجاد زیرساخت‌های متعدد با اعتبار 700 تا 800 میلیون ریالی از سوی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همت بخش خصوصی راه اندازی شد.

وی با اشاره به اینکه ایجاد کمپ گردشگری فرصت خوبی است تا از مسیر مشارکت بخش خصوصی همه اهالی هم برای توسعه گردشگری همراهی نمایند، خاطر نشان می کند: یکی از سنتی ترین اقامتگاه های بوم گردی استان برای نخستین بار در روئین راه اندازی شد که نوروز امسال در آن 150 اقامت به ثبت رسید.

وی  با اشاره به اینکه بخش خصوصی آماده سرمایه گذاری در رویین است، اظهار می دارد: آخرین استعلامات در فرآیند تایید قرار گرفته است و بدون شک سرمایه گذار بخش خصوصی مجال استقرار زیرساخت های اقامتی، توریستی و گردشگری را خواهد داشت.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر اسفراین با اشاره به اینکه راه اندازی بازارچه دائمی سوغات در کار گروه گردگیری موافقت اصولی شده است، تصریح می کند: سال گذشته با اعتبار 15 میلیون تومان طرح مرمتی بافت رویین تهیه شد که با اعتبارات ابلاغی سفر مقام معظم رهبری اجرایی خواهد شد.

وی تاکید می کند: در منطقه نمونه گردشگری بیدواز و میلانلو کار جدی نشده است اما بدون شک بازگشایی مسیر اسفراین به شیروان با دره های سرسبز میلانلو تا روستای اسطرخی شیروان می تواند فرصت خوبی برای توسعه گردشگری بیابد.

وی اظهار می دارد: هرچند مطالعات گردشگری در مناطق نمونه گردشگری میلانلو و بیدواز پایان یافته است اما به دلیل کمبود اعتبارات کار حدی برای این مناطق نشده است و از این جهت باید با برنامه ریزی صحیح برای اعتلای زیرساختی و زیربنایی توسعه گردشگری تلاش کرد.

«محمد محمدی» از احداث کمپ گردشگری در روستای سرجشمه منطقه گردشگری بیدواز با همت بخشداری می گوید و اضافه می کند: شهرداری برای ایجاد درآمدهای پایدار برای سرمایه گذار بخش خصوصی در منطقه گردشگری میلانلو اعلام آمادگی کرده است.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر