سرویس اقتصادی | کد خبر: 54876
تاریخ انتشار: 1396/01/27 - 15:38:53

بی تدبیری به لوله گستر اسفراین رسید

کشتی به گل نشسته ی لوله گستر اسفراین

اسفراین- سپهرآیین- دیگر رسانه ها-واردات لوله بدون درز چینی اخیر، 20 هزار فرصت شغلی را از بین برده و تولید و اشتغال مرتبط با این واحد را به چالش جدی کشانده است.
کشتی به گل نشسته ی لوله گستر اسفراین,اسفراین،لوله گستر،سپهرآیین،

به گزارش سپهرآیین و به نقل از  خبرگزاری فارس از بجنورد در سالی که واردات کالاهای با نمونه ی داخلی، از جانب رهبر معظم انقلاب، حرام شرعی دانسته شده است و شعار اشتغال و تولید بر سربرگ تمام ادارات نقش بسته است، واردات 60 هزار تنی لوله ی بدون درز چینی توسط وزارت نفت، شرکت لوله گستر اسفراین را زمین گیر کرده است.


شرکت لوله گستر اسفراین با ظرفیت تولید 60 تا 80 هزار تنی لوله ی بدون درز با کیفیت API-5CT در سال، اکنون با کمتر از 20 درصد ظرفیت تولید خود در حال فعالیت است. واردات چینی اخیر، 20 هزار فرصت شغلی را از بین برده است و تولید و اشتغال مرتبط با این واحد را به چالش جدی کشانده است.


طبق گزارشات و بررسی های صورت پذیرفته، قبل از شروع تولید شرکت لوله گستر، چین در سال های گذشته هر کیلوگرم لوله را با قیمتی بیش از 2 دلار به ایران میفروخت، اما اکنون برای زمین زدن لوله گستر، چینی ها حاضرند هر کیلوگرم لوله را به قیمت 1 دلار به فروش برسانند. با این قیمت، شرکت داخلی فقط می توانند برای تولید لوله شمش بخرند. بهای لوله در دنیا بین 1.5 تا 2 دلار به ازای هر کیلوگرم  قیمت گذاری می شود. قیمت چینی ها اصلا واقعی نیست و با دامپینگ (فروش به زیر قیمت واقعی با هدف تصاحب بازار کشور هدف و زمین گیر کردن تولیدکنندگان کشور هدف) در حال تعامل با وزارت نفت هستند. در کنار همه ی این ماجراها، واردات لوله های چینی از رهگذر مناطق آزاد موجب معافیت عوارض و گمرک نیز شده است.


با این رویه ی تعامل با تولیدکننده ها، شرکت‌های تولیدی زیان‌ده شده و نه تنها نمی توانند مالیات بدهند، بلکه دولت مجبور است از بودجه جاری و نفت به این بخش‌ها کمک کند. بنابراین به دلیل کمبود منابع، اعتبارات طرح‌های عمرانی کاهش یافته و از طرفی تسهیلات بانکی به دلیل کاهش تولید، بازگشت نخواهد داشت و عملاً این زنجیره باطل حاصل می گردد.


شرکت لوله گستر اسفراین تکمیل کننده یک زنجیره ارزش تولید است، بدین گونه که سنگ آهن از خواف برداشت شده و بعد از گذراندن مراحل متعدد در شرکت‌هایی همچون فولاد اسفراین در این شرکت تبدیل به لوله می‌شود.
 مطالبه گری و پیگیری برای مقابله با این واردات بی دلیل که مصداق حرام شرعی است، وظیفه ی تمام مسئولان و جریانات ولایتمدار خواهد بود.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر