سرویس دهگردشی | کد خبر: 54193
تاریخ انتشار: 1396/01/10 - 14:45:45

رویین؛ طبیعتی منحصربفرد اما ناشناخته/ روایت سپهرآیین از منطقه نمونه ملی رویین

اسفراین – سپهرآیین- روستای نمونه ملی گردشگری رویین با طبیعت زیبا و سحرانگیز، قدمتی دیرین، بافت پلکانی و چشم نواز بهشت گردشگران خراسان شمالی و مقصدی بکر برای مسافران نوروزی است اما، این دهکده توریستی با طبیعیتی منحصر بفرد ناشناخته است.
رویین؛ طبیعتی منحصربفرد اما ناشناخته/ روایت سپهرآیین از منطقه نمونه ملی رویین,سپهرآیین، اسفراین، روئین

به گزارش سپهرآیین، در27کیلومتری اسفراین و52کیلومتری بجنورد مرکز خراسان شمالی، و در دامنه جنوبی رشته کوه آلاداغ، دره ای زیبا و سرسبز با چشم اندازی سحرانگیز و دلفریب، بافتی پلکانی و چشم نواز ، کوچه های پیچ در پیچ و خیال انگیز و باغهایی خرم و پر حاصل ، تابلویی از طیعت زیبا ی کوهستان را در این دیار به تصویرکشیده که سالانه میزبان گزدشگران و طبیعت گردان زیادی از سراسر ایران است.

اگر مسیر پر پیچ و خم و زیبای بجنورد به اسفراین را طی کنی و گردنه زیبای پلمیس را به سوی دامنه جنوبی آلاداغ بپیمایی به دوراهی می رسی که نشان روستای گردشگری و تاریخی رویین را با خود دارد.

وارد جاده فرعی روستا که بشوی به بجز پیچ و خم جاده، باریک بودن نیز به آن اضافه شده است و اگر اولین بار است که ازاین جاده عبور می کنی باید محتاطانه طی مسیر کنی تا از زیبایی مسیر نیز بهرمند شوی .

اگر ادامه جاده را بپیمایی و از دو روستای مسیر عبور کنی اندک اندک باغ های پیرامونی رویین رخ نمایی می کند و پیش تر که بروی جاده پیچی با شیب روبه بالا می گیرد پس از این پیچ وقتی بربلندای جاده برسی دوباره جاده شیبی تند درورودی روستا به خود می گیرد که اگر سرعت را نکاهی و غفلت کنی چشم انداز بی نظیر و رنگین کمانی شکوفه های بهاری در مسیر شیبدارجاده را از دست خواهی داد و تا به خود بیایی فرصت تماشای این تابلوی بکر طبیعی ازدست رفته است .

راه که کمی هموار و ملایم می شود، دیگر به روستا رسیده ای و جلوه شکوه باغ ها با طنین دلنشین آب رودخانه ای که از میان روستا می گذرد هماهنگ می شود و سفمونی کم نظیری از دلپذیرترین آهنگهای طبیعت را برایت می نوزاد و جسم و روحت را با نوای طبیعت نوازش می دهد .

رودخانه رویین که از میان آبادی می گذرد، روستا را به دونیم تقسیم کرده است. هسته اصلی روستا در سمت چپ رودخانه با معماری پلکانی با بافتی خشتی و گلی نمای زیبایی به روستا بخشیده است .

رویین بردامنه شیبداری بنا شده و کوچه ها ی آن اغلب شیب تندی دارد که البته با اجرای طرح هادی، همانند پلکانی رفت و آمد را برای اهالی و مسافران راحت کرده است بافت پلکانی خانه های روستاها به گونه ای است که حیاط هر خانه درواقع پشت بام خانه دیگری است .

در واقع، رویین را به واسطه بافت پلکانی زیبایش ماسوله خراسان شمالی می خوانند و برخی نیز حتی این آبادی را بزرگترین روستای پلکانی با بافت خشتی و گلی در خاورمیانه نامیده اند .

در مرکز روستا مسجد جامع و بقعه امام زاده سید اسحاق قراردارد که از منسوبین امام موسی کاظم (ع) و مورد احترام و توجه اهالی منطقه است بازار کوچک روستا هم در جواراین دومکان قراردارد .

زبان و گویش مردم روستا، فارسی است این روستای تاریخی از قدمتی بیش از 500سال برخوردار است و وجود درختان چناری 600ساله و تپه باستانی رویین، حاکی از قدمت تاریخی روستاست.

سمت راست رودخانه ای را که از میان روستا می گذرد بیشتر کوچه باغ هاو باغهابی پیوسته و چشم نواز تشکیل می دهد و البته انگشت شمار ساختمان هایی هم به چشم می خورد که برای رسیدن به آنها باید از پل آهنی نصب شده روی رود خانه عبور کرد .

باغهای سمت چپ رودخانه را نَسَر می گویند 'نَسَر 'را اهالی روستا به دلیل واقع شدن این باغ ها به لحاظ جغرافیایی درمکانی که بیشتر زمان روز در سایه قرار دارد می گویند .

کوچه باغ های پیچ درپیچ و رویایی نسر را که طی کنی باغها اندک اندک به سوی بلندیها کشیده می شود و امتداد آن ها به سرچشمه می رسد که بزرگترین چشمه تفرجگاهی عمومی روستا است و محلی برای تفرج گردشگران از اقصا نقاط استان و کشور محسوب می شود.

وجود بیش از 59 چشمه جوشان دراین روستا یک از دلایل سرسبزی و خرمی این روستای هدف گردشگری است که صدای دلنشین آن در میان کوهسارها و باغها در فصول مختلف به گوش می رسد . از مشهورترین آن ها چشمه کوه است که در بلندی های رویین قرار دارد و از دیرباز تفرجگاه و مورد احترام مردم بوده است به اعتقاد اهالی روستا حضرت علی(ع) د راین مکان استراحت و سفره اش راپهن کرده و وفور نعمات و سرسبزی روستا را به همین دلیل است.

در هر حال گفته می شود که واژه رویین به معنای رویش است و این روستا به دلیل سرسبزی فراوانش، چنین نام گرفته است. ترکیب طبیعت کوهستانی، آب فراوان و سبزه و باغ های چشم نواز، فضای دلکشی را در این منطقه فراهم آورده است .

از دیگر جاذبه های روستا به جز هوای ناب کوهستان و طبیعت بکر آن، محصولات باغی، صنایع دستی و سوغات است که می توان آن ها را با خود به ارمغان برد .

عسل ، گردو، سیب و سایر محصولات باغی به همراه صنایع دستی همچون چادرشب ، حوله دستباف و سفره های نان نخی بافته شده به دست زنان هنرمند روستا را که برند استان ، کشور و حتی بین المللی دارد می توان به عنوان سوغات از این روستا تهیه کرد .

رویین را نخستین دهکده نساجی سنتی ابران می نامند که به دلیل هنر زیبای بافت چادرشب است که از دیرباز توسط زنان هنرمند و خوش سلیقه این روستا تولید می شود و مهر اصالت یونسکو را هم داراست.

سال 94 نیز در سفر معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور، نخستین خانه تخصصی نساجی سنتی کشور در این روستا افتتاح شد و این مکان اکنون هم محلی برای بازدید مسافران و آشنایی آن ها با نحوه بافت چادرشب و صنایع دستی نساجی سنتی این دیار و هم محل تهیه این سوغات ارزشمند است؛ یادگاری از ماسوله خراسان شمالی.

سال 95 هم نخستین اقامتگاه بوم گردی استان برای میزبانی از گردشگران در رویین به بهره برداری رسید و همزمان با آن گمپ گردشگری رویین در فضایی ارزشمند بهره برداری یافت.

بافت تاریخی و فرهنگی رویین به شماره 22777 سال 87 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و سال 91 به عنوان منطقه نمونه ملی گردشگری به تصویب رسید.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر