سرویس مذهبی | کد خبر: 53480
تاریخ انتشار: 1395/12/27 - 13:16:48

گردشگری مذهبی

آرامگاه امامزاده احمدبن موسی(ع) کوران

اسفراین- سپهرآیین- قدمت آرامگاه امامزاده احمدبن موسی(ع) کوران که به شماره 5947 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است دوره صفویه است.
به گزارش سپهرآیین، آرامگاه این امامزاده در دهستان زرق آباد در 35 کیلومتری غرب اسفراین و 7 کیلومتری جنوب غربی روستای کوران واقع شده است. این بنا آجری با پلان مستطیل عظیمی ساخته شده که در چهار جهت اصلی چهار ایوان بزرگ تعبیه شده است. در جبه های شرقی و غربی بنا دو تالار عرضی موجود است که سقف را به دو بخش تقسیم کرده و از این طریق بر روی هر بخش یک گنبد عرقچین تعبیه نموده اند. در طرفین هریک از ایوان ها اتاق کوچکی برای زائران یا متولیان در نظر گرفته اند. این امامزاده در بین مردم منطقه صاحب جایگاه ارزشمندی است که بسیاری از مراسم های عزاداری و شادی اهل بیت(ع) اکنون در این آرامگاه اجرا می شود.صاحب این بقعه احمد بن موسی الکاظم(ع) برادر امام رضا(ع) است. قدمت این بنا که به شماره 5947 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است دوره صفویه است.
آستان مقدس امامزادگان سید احمد بن موسی(ع) کوران، سید حسین(ع) باباقدرت، سید محمد(ع) باغشجرد، سید حمزه بن موسی(ع) دهنه شیرین، سید قاسم(ع) دهک، سید زید(ع) توی، سید حسین(ع) فریمان و عبدالله(ع) کوران از مهم ترین ابنیه تاریخی شهرستان اسفراین هستند.
 
عکس:سچاد عبدالهی

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر