سرویس گوناگون | کد خبر: 53259
تاریخ انتشار: 1395/12/23 - 16:04:00

اسفراین در رویای موزه/

با گذشت 8 سال از یک مصوبه؛ موزه شهر کهن فقط 20 درصد قد کشید

اسفراین- سپهرآیین- در صورت اختصاص اعتبار تا 3 میلیارد ریالی می توانیم پیشرفت فیزیکی این موزه باستان شناسی و مردم شناسی اسفراین را به مرز 50 درصدی برسانیم.
با گذشت 8 سال از یک مصوبه؛ موزه شهر کهن فقط 20 درصد قد کشید,سپهرآیین، اسفراین، میراث فرهنگی، موزه، مردم شناسی، باستان شناسی

به گزارش سپهرآیین، در پی حضور معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بود که این مقام مسئول از ظرفیت هایی سخن به میان آورد که اسفراین را با پتانسیل هایی برای تبدیل به قطب گردشگری در شمال شرق کشور قلمداد می کرد؛ ظرفیت ها، پتانسیل ها و استعدادهایی که به خودی خود پای گردشگران را به اسفراین می کشند، اما خبری از امور زیرساختی و زیربنایی برای افزایش ضریب ماندگاری مسافران نیست؛ موزه باستان شناسی و مردم شناسی اسفراین امروز می تواند مجالی را فراهم آورد که موجب ضریب ماندگاری مسافران باشد، موزه ای که مصوبه بنای آن در اسفراین 8 ساله شده است و در این 8 سال فقط 20 درصدی رشد فیزیکی داشته است و اعتباراتی که فقط در حد مصوبه می ماند و خبری از تخصیص آن نیست، اما اکنون هرکه از کنار بنای در مسیر احداث موزه باستان شناسی و مردم شناسی اسفراین می گذرد، فقط با شماری تیرآهن برافراشته روبرو می شود.

حال باید دید موزه باستان شناسی و مردم شناسی اسفراین با 144 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی، چه زمانی به بهره برداری می رسد.

یکی از شهروندان با مرور ظرفیت های گردشگری اسفراین، می گوید: ظرفیت های بکری در اسفراین در بخش های گوناگون قومیتی، صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی نهفته است، اما این ظرفیت ها برای معرفی بیش از پیش به مردم و حتی گردشگردان نیاز به زیرساخت هایی دارد.

«حسن زاده» با اشاره به اینکه سه سالی است عملیات اجرایی احداث موزه باستان شناسی و مردم شناسی اسفراین آغاز شده است، می افزاید: گذر عمر این پروژه پا به پای با رشد فیزیکی نبوده است و انگار رشد فیزیکی از قافله عقب مانده است.

دیگر شهروند اسفراینی هم با اشاره به اینکه اسفراین در حوزه میراث طبیعی، میراث معنوی و میراث فرهنگی تاریخی استعدادهای خوبی برای جلب نظر و جذب گردشگر دارد، اظهار می دارد: اکنون اسفراین نیازمند یک موزه است که بتواند با پشتوانه ظرفیت های موجود ضمن شناساندن پتانسیل ها و استعدادهایی کنونی، فرصت ماندگاری مسافران را در شهر افزایش دهد تا از این درگاه موجب تقویت اقتصاد بومی از محل گردشگری باشیم.

«حسینی» با اشاره به اینکه نبود موزه فرصت معرفی ظرفیت ها را به حاشیه برده است، می افزاید: سرعت کند ساخت موزه باستان شناسی و مردم شناسی داستان بهره برداری از این موزه، را خود موزه نشین کرده است.

وی خاطر نشان می کند: یکی از مهم ترین ظرفیت هایی که می شود در موزه باستان شناسی و مردم شناسی به آن پرداخته شود، شهر تاریخی بلقیس به عنوان دومین میراث خشتی گلی ایران، میراث معنوی کشتی باچوخه و نساجی سنتی و قومیت های متعدد با آداب و رسوم گوناگون است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر اسفراین هم بیان اینکه بنا به مصوبه سفر هیئت دولت نهم در سال 87 مبنی بر تأسیس موزه باستان شناسی و مردم شناسی در اسفراین نقشه آن در 2 طبقه با زیربنای 850 مترمربع همان زمان تهیه شد، می گوید: برای ساخت موزه زمینی به مساحت 3 هزار و 600 مترمربع در نظر گرفته شد که سال 92 فقط 25 درصد معادل 500 میلیون ریال  از اعتبار مصوب 2میلیارد ریالی تخصیص یافت که که فقط برای تهیه نقشه و امور زیربنایی هزینه شد.

«محمد محمدی» با اشاره به پیشرفت فقط 20 درصدی پروژه موزه باستان شناسی و مردم شناسی، خاطر نشان می کند: سال 93  برای تأسیس موزه، یک میلیارد و 500 میلیون ریال مصوب شد که فقط یک میلیارد و 50 میلیون ریال تخصیص و جذب شد که شاهد آغاز عملیات اجرایی ساخت موزه در اردیبهشت ماه 94 بودیم.

وی با اشاره به اینکه سال 94، هیچ اعتباری برای موزه باستان شناسی و مردم شناسی مصوب نشد ، یادآور می شود: سال جاری هم اعتبار یک میلیارد و 200 میلیون ریالی با هدف ساخت موزه باستان شناسی و مردم شناسی شهر کهن اسفراین اختصاص یافت و این درحالی است که پیش از این اعتبار 5 میلیارد و 500 میلیون ریالی برای این موزه در سال 95 مصوب شد.

«محمد محمدی» با اشاره به اینکه این اعتبار در قالب اسناد خزانه اسلامی اختصاص یافت، اظهار می دارد: با اعتبار اختصاص یافته در سال 95، تیرآهن و میلگرد موردنیاز ساخت این موزه تهیه شد تا در صورت تداوم فرآیند احداث از طریق واگذای به پیمانکار احداث آن هم ادامه یابد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه می کند: در صورت اختصاص اعتبار تا  3 میلیارد ریالی می توانیم پیشرفت فیزیکی این موزه را به مرز 50 درصدی برسانیم که گامی مثبت در جهت نزدیکی به موعد بهره برداری از این موزه خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه، احداث این موزه می تواند یکی از عوامل ماندگاری مسافر در شهرستان باشد، می افزاید: اسفراین 143 اثر میراث فرهنگی و گردشگری ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد.

 «محمد محمدی» با اشاره به شناسایی 250 اثر فرهنگی در این شهرستان می افزاید: در اسفراین یک میراث فرهنگی ناملموس، 5 میراث طبیعی شامل درختان کهنسال و 13 ابنیه مذهبی در فهرست آثار ملی صاحب شناسنامه اند.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر