سرویس دهگردشی | کد خبر: 53155
تاریخ انتشار: 1395/12/21 - 23:27:09

روایت سپهرآیین از مقاطع و نقاط حادثه خیز (1)؛

سبقت حوادث در محور اسفراین- سنخواست/  37 کیلومتر روی خط حادثه

اسفراین- سپهرآیین- مسیر اسفراین- سنخواست محور گذر مسافران خراسان شمالی به گلستان(استان های شمالی) و خراسان شمالی به تهران هم است که در ایام خاص ترافیک سنگینی را هم میزبانی می کند.
سبقت حوادث در محور اسفراین- سنخواست/  37 کیلومتر روی خط حادثه,سپهرآیین، اسفراین، محور سنخواست، حادثه خیز

به گزارش سپهرآیین، راننده ال 90 در سنخواست جای خودش را به همسرش برای ادامه مسیر می دهد، خانواده ای که در روزهای منتهی به سال جدید  از تهران راهی اسفراین اند، بیش از 90 درصد مسیر را بی حادثه گذرانده اند، ساعت 2 بامداد خواب آلودگی راننده بار دیگر واژگونی را در پی دارد، واژگونی خودروی ال 90 ناشی از نبود شانه مناسب در کناره محور در این محور متاسفانه «اسماعیل» و «ابراهیم» را قربانی می کند.

در واپسین روزهای ماه مبارک رمضان، خودروی پژوپارس که از اسفراین راهی تهران است در ابتدای مسیر در روز طوفانی با خاطرات تلخ دیگر همراه شد که باز هم عدم توجه راننده به جلو در همراهی طوفان، واژگونی را در پی داشت که فرزند 12 ساله خانواده برای همیشه در بیمارستان از دنیا خداحافظی کرد.

 و در ادامه؛ «مرگ راننده پراید در یک حادثه»، «فوت راکب 47 ساله موتورسیکلت»، «واژگونی خودروی ال 90 و «مرگ فرزنده 12 ساله» راننده پژوپارس» سکانس هایی تلخ از ترافیک حوادث و سوانحی است که در زمان های گوناگون در محور اسفراین به سنخواست خانواده هایی را در پی بی توجهی و نبود زیرساخت ها و زیربناهای ترافیکی مناسب داغدار کرده است، در آذر 95، در پی بی احتیاطی یک راننده در محور اسفراین- سنخواست راننده پراید فوت می کند، دی ماه 94 در محور اسفراین- سنخواست موتورسیکلت با یک دستگاه وانت نیسان برخورد می کند که در نتیجه راکب 47 ساله موتور سیکلت برای همیشه از دنیا خداحافظی می کند، خانواده ای در پی واژگونی ال 90 در چند کیلومتری مقصد در آستانه نوروز 94 برای فقدان پدر و پسر در جریان حادثه سیاه پوش می شوند و فرزند 12 ساله ای از یک خانواده که در آستانه عید سعید فطر در سال 94 در جریان واژگونی پژوپارس چشم از زیبایی های دنیا می بندد.

محور اسفراین- سنخواست به دلیل عرض کم، ارتفاع بالا از سطح، نداشتن استراحتگاه و پارکینگ و تعدد مسیرهای ورودی از روستاها به محور از مسیرهایی است که توجه بیش از پیش رانندگان را می طلبد.

یکی از شهروندان اسفراینی با بیان اینکه محور اسفراین به سنخواست، محوری است که در سایر روزهای سال به دلیل خلوتی مسیر، رانندگان را به سرعت زیاد وسوسه می کند،  می گوید: سرعتی که در سایه کم تجربی راننده و غفلت چند لحظه ای شاید حادثه آفرین باشد.

«محمدی» با اشاره به کاستی ها و کمبودهای موجود در محور اسفراین به سنخواست، می افزاید: نبود شانه مناسب از جنس محور، ارتفاع زیاد جاده با حریم محور همه دست به دست هم می زنند تا بعد از یک غفلت در سایه بی تجربگی واژگونی به بار آورند واژگونی خودروهایی که بارها قربانی گرفته است.

دیگر شهروند اسفراینی با اشاره به وجود کاستی ها و کمبود هایی در محور اسفراین به سنخواست، می گوید: این محور پارکینگ یا استراحت گاه مناسب ندارد، عرض کم، ارتفاع بالا از سطح، شیب شیروانی نامناسب و نبود شانه خاکی از مهم ترین کاستی هاست که شهروندان و مسافران و اهالی روستاهای منطقه با آن دست و پنجه نرم می کنند.

«نجف زاده» با اشاره به اینکه مسئولان و متولیان باید برای حل مشکلات و معضلات این محور به جهات گوناگون با هدف کاهش سوانح و حوادث جاده ای چاره اندیشی نمایند، اظهار می دارد: اصلاح کاستی های محور بدون شک کاهش تلفات جاده ای را به ارمغان خواهد آورد.

وی تصریح می کند: اصلاح شیب شیروانی، احداث گاردریل، قرنیز پل ها و ابنیه فنی نیازمند اعتبار است اما در سایه غفلت مسئولان کماکان به آرام سازی، آشکار سازی و ایمن سازی این محور بسنده شده است.

یکی دیگر از شهروندان اسفراینی با گلایه از تعلل رسیدگی مسئولان و متولیان به این محور،اضافه می کند: : ایمن سازی این محور با توجه به تعدد حوادث و سوانح ترافیکی توام با طول زیاد و ضرورت اصلاح شیب شیروانی یکی از اولویت هاست.

«شکوری» اصلاح شیب شیروانی، احداث گاردریل، قرنیز پل ها و ابنیه فنی را جزو رسالت های مدیران می داند و می گوید: اصلاح کاستی ها و کمبودهای این محور از درگاه مطالعاتی و بازنگری ترافیکی نیازمند اعتبار جدی است که باید از سوی مسئولان و متولیان تامین شود.

رییس پلیس راه اسفراین هم با اشاره به اینکه محور اسفراین به سوی سنخواست در حوزه استحفاظی اسفراین یکی از مقاطع حادثه خیز محورهای مواصلاتی اسفراین است، می گوید: اصلاح شیب شیروانی محور اسفراین-سنخواست در جبهه جنوبی یکی از اولویت هایی است که منجر به کاهش حوادث و سوانح ترافیکی از جنس واژگونی می شود.

سرگرد «رضا خداشاهی» با اشاره به ارتفاع بالای محور از سطح حریم جاده را یکی معضلات و مشکلاتی می داند که مایه آفرینش حوادث ترافیکی است و می افزاید: هرچند از سوی اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای اقدامات جدی در مسیر آرام سازی، آَشکارسازی و ایمن سازی انجام شده است، اما کماکان کاستی ها و کمبودهایی وجود دارد که چون ریشه ای است نیازمند درمان اساسی و اصولی است.

وی با اشاره به نبود فضای استراحت و پارکینگ در این محور، اظهار می دارد: این مسیر محور گذر مسافران خراسان شمالی به گلستان(استان های شمالی) و خراسان شمالی به تهران هم است که در ایام خاص ترافیک سنگینی را هم میزبانی می کند.

رییس پلیس راه اسفراین تصریح می کند: هم چنین مسیرهای ورود روستایی به این محور هم نیازمند توقف گاه مناسب است تا خودروها به یک باره وارد مسیر نشوند که این هم از کاستی های این محور است.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر