سرویس دهگردشی | کد خبر: 53044
تاریخ انتشار: 1395/12/19 - 09:19:23

در چند قدمی بهار(2)/

نساجی سنتی خراسان شمالی/ چادر شب بافی روئین

اسفراین- سپهرآیین- صنایع دستی بومی دهکده توریستی، تفریحی و گردشگری رویین، نساجی سنتی( چادر شب، جوله، سفره و دستمال) می باشد.
نساجی سنتی خراسان شمالی/ چادر شب بافی روئین,اسفراین،بهار،رویین،چند قدمی
به گزارش سپهرآیین، تولید و خلق صنایع دستی ارتباط تنگاتنگی با شرایط اقلیمی، آمال و آرزوها و اعتقادات و باورهای اجتماعی و آداب و رسوم هر قوم و منطقه داشته و در راستای بر طرف نمودن نیازها و با رویکردی کاربردی شکل می گیرد.
نساجی به عنوان یکی از نیازهای ضروری و اولیه بشر در جهت تأمین پوشاک و البسه و سایر نیازهای مرتبط یکی از کهن ترین صنایع مورد توجه و اقبال مردم جوامع مختلف بوده است و تا زمان نفوذ و سیطره غول صنعت، این حوزه یکی از بخش های اشتغال و تولید خانگی و کارگاه های کوچک را به خود اختصاص داده بود.
اما امروزه فقط می توان با سرک کشیدن در صندوقچه های قدیمی و پستوهای خانه های روستایی این هنر و صنعت را دید و لمس نمود.
با همه این اوصاف هنوز هستند مردان و زنانی که به مدد دستان هنرمند با پشتوانه صبر و حوصله بسیار چشم را میهمان خاطره کنند و این هنر صنعت را به امید ماندن زمزمه کنند.
صنایع دستی بومی دهکده توریستی، تفریحی و گردشگری رویین، نساجی سنتی( چادر شب، جوله، سفره و دستمال) می باشد، چادر شب پارچه ای است با طرح ها و نقشهای مختلف بر روی دستگاه نساجی سنتی که دو وردی یا چهار وردی بافته می شود و دارای عرض 50 و صد سانتی متر است که با حرکت وردها و جابجایی پدال ها به وسیله پاها و ایجاد دهانه کار و عبور ماکو بافته می شود.
زنان رویینی دست بافته ها را در کارگاه های خانگی تولید و معمولاً دختران در کنار مادران چادربافی می کنند.
از جمله نقش های رایج در دست بافته های رویین می توان به بهادرخانی، گربه، ترکمنی، خط دار، بلوک دار و ... اشاره کرد.
در حال حاضر بخشی از این منسوجات نظیر چادرشب در شهرستان جاجرم نیز بافته می شود.
 

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر