سرویس در شهر | کد خبر: 52099
تاریخ انتشار: 1395/11/23 - 17:28:00

حاشیه نشینی وصله پینه شهر/ شناسایی 250 منزل مسکونی در 4 سکونت گاه غیرمجاز/ ترافیک معضلات اجتماعی در مسیر حاشیه نشینی

اسفراین- سپهرآیین- همه مسئولیم و مشارکت همگانی برای ساماندهی حاشیه نشینی و کاهش آسیب های اجتماعی امری ضروری و البته انکار ناپذیر است.
حاشیه نشینی وصله پینه شهر/ شناسایی 250 منزل مسکونی در 4 سکونت گاه غیرمجاز/ ترافیک معضلات اجتماعی در مسیر حاشیه نشینی  ,سپهرآیین، اسفراین، حاشیه نشینی، سکونت گاه های غیرمجاز، بلای خانمان سوز

به گزارش سپهرآیین، حاشیه‌نشینی پدیده‌ای است که با اسکان غیررسمی و بدون مجوّز گروه بزرگی از مردم در مکانی در کناره شهرها ایجاد می‌شود.

حاشيه نشيني معضلي است خود ساخته كه انسان با بي برنامگي، بي عدالتي و عدم توجه به كرامت انساني آن را ايجاد كرده است، پديده اي كه هركدام از نهادهاي حاكميتي و برنامه ريز بخشي از بار ايجاد آن را به دوش ميكشند اما در عمل هركدام ديگري را در ايجاد آن مقصر مي دانند.

اسفراین هم چون دیگر شهرها با آغاز مهاجرت ها و دستاویزی برای خانه دار شدن، پای در مسیر گسترش حاشیه نشینی نهاد که در پی آن اکنون بسیاری از حاشیه نشینان با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می کنند.

*همه مسئولیم

سرپرست فرمانداری اسفراین با اشاره به لزوم مشارکت همگانی برای ساماندهی حاشیه نشینی می گوید: همه مسئولیم و مشارکت همگانی برای ساماندهی حاشیه نشینی و کاهش آسیب های اجتماعی امری ضروری و البته انکار ناپذیر است.

« علی اصغر یحیی آبادی» اظهار می دارد: نباید کاستی ها و کمبودهای موجود در حوزه حاشیه نشینی را به دوش یک دستگاه بندازیم و از مسئولیت و رسالت همگانی خویش شانه خالی نماییم.

وی  با اشاره به اینکه همه دستگاه ها باید پای کار باشند، می افزاید: اعتیاد و نزاع های فردی و اجتماعی  در صدر آسیب های اجتماعی حاشیه نشینی است.

سرپرست فرمانداری اسفراین با اشاره به لزوم اجرای طرح های آموزش های شهروندی، آموزش خانواده و طرح سلامت در منطقه های حاشیه نشین، اضافه می کند: فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و تبلیغات اسلامی برای ارتقای سطح فرهنگی و اجتماعی حاشیه نشینان برنامه ریزی کنند و اهتمام ورزند.

« علی اصغر یحیی آبادی»  خاطر نشان می کند: نهادهای حمایتی زمینه اشتغال را با اعطای تسهیلات خودکفایی و اشتغالزایی فراهم آورند.

*اعتیاد و مشاغل کاذب؛ عمده معضلات و مشکلات حاشیه نشینی

«الهامی» کارشناس امور اجتماعی فرمانداری اسفراین هم ضمن برشمردن مناطق حاشیه نشینی اظهار می دارد: نبود شغل، اعتیاد و روی آوردن به مشاغل کاذب از مهم ترین مسایل، معضلات و مشکلات حاشیه نشینی است.

*شناسایی 225 منزل مسکونی در 4 سکونت گاه غیرمجاز

«مسلم نوری» شهردار اسفراین با اشاره به اینکه بیش از 225 منزل مسکونی در 4 سکونت گاه های غیرمجاز شناسایی شده است، می گوید: نظارت خاصی بر  ساخت و سازهای سکونت گاه های غیرمجاز وجود ندارد، اما شماری از این واحدهای مسکونی از دهیاری مجوز ساخت دریافت نموده اند.

وی اظهار می دارد: در شمال شهر، حوالی میدان حافظ 25 بنای ساختمانی با مجوز دهیاری، 70 ساختمان در انتهای طالقانی با صدور مجوز از سوی دهیاری برای نیمی از آن ها، در غرب شهرک سلمان فارسی با 110 ساختمان و جنوب شرقی در ضلع شمال شرقی میدان لاله 20 واحد مسکونی به عنوان منزل مسکونی در 4 سکونت گاه غیرمجاز شناسایی شده است.

وی اضافه می کند: لزوم نظارت های مستمر و مدون تداوم ساخت واحدهای مسکونی در مناطق ممنوعه را متوقف خواهد کرد.

*شهرک های حاشیه نشین با جمعیت 2550 نفری

یک مقام آگاه هم در فرماندهی انتظامی اسفراین با اشاره به اینکه 4 شهرک حاشیه نشینی با تراکم های جمعیتی، 750 نفری، 700 نفری، 6 هزار نفری و 5 هزار نفری در اسفراین وجود دارد، می گوید: سرقت، توزیع مواد مخدر، نزاع و درگیری، مشروبات الکلی و اعتیاد و حتی خانه های تیمی مهم ترین مشکلات و معضلاتی است که مایه تهدید ساکنان مناطق حاشیه نشین است.

*کمبود مدارس در مناطق حاشیه نشین

مدیر آموزش و پرورش اسفراین هم با اشاره به رسالت آموزش و پرورش در تعلیم و تربیت همگانی، می گوید: از نظر زیرساختی و زیربنایی کاستی ها و کمبودهایی در بخش تامین زمین و ساخت واحدهای آموزشی برای دانش آموزان وجود دارد.

«محمد اکرامی فر» می افزاید: وجود قانونی در مدیریت شهری مبنی بر لزوم خرید زمین برای مدارس از شهرداری آموزش و پرورش را مجبور به ساخت مدارس در مناطق حاشیه نشین کرده است.

این ها آمار و ارقامی است که حکایت از حال ناخوش حاشیه نشینی در اسفراین دارد که نیازمند نسخه پیچی مسئولان و متولیان امر است.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر