سرویس سیاسی | کد خبر: 51241
تاریخ انتشار: 1395/10/23 - 09:12:55

هشدار برجامی کری به دولت جدید آمریکا

وزیر امور خارجه آمریکا به دولت آینده کشورش درباره‌ کنار گذاشتن توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 هشدار داد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه در یک سخنرانی در موسسه آمریکایی صلح در واشنگتن ضمن هشدار درباره‌ کناره گیری از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که ژوئیه 2015 میان این کشورها حاصل شد،  گفت که این اقدام می‌تواند به  بروز مناقشه منجر شود و به اعتبار آمریکا آسیب بزند.

کری در ادامه سخنان خود بدون در نظر گرفتن ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای کشورمان در گذشته و حال گفت: من به طور قطع و کامل اطمینان دارم که مسیر دستیابی تهران به تسلیحات هسته‌ای با اجرای برنامه جامع اقدام مشترک مسدود شده است. اکنون اگر این توافق در اقدامی خودسرانه لغو شود، ما به جایی باز خواهیم گشت که فوری مناقشه به وجود خواهد آمد.

وی افزود: علاوه بر این، ما اعتبار خود را در جهان از دست خواهیم داد زیرا بر این باورم که روس‌ها، چینی‌ها، فرانسه، آلمانی‌ها و انگلیسی‌ها به اجرای توافق ادامه خواهند داد. سپس شما به جایی باز می‌گردید که قبلا بودید، جایی که ما برای حمله به ایران تحت فشار بودیم، حرفم را باور کنید، ما تحت فشار بودیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا که روزهای پایانی دوره کاری‌اش را سپری می‌کند، تاکید کرد: بنابراین چنین کاری عاقلانه نیست  من باور دارم که منطق برنده خواهد شد.

بر اساس این گزارش ، دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا در دوران رقابت‌های انتخاباتی‌اش گفته بود که پس از به قدرت رسیدن توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را پاره خواهد کرد. مقامات آمریکایی پس از پیروزی وی در انتخابات ضمن هشدار نسبت به پیامدهای چنین اقدامی تاکید کردند که این توافق، توافقی دو جانبه میان تهران و واشنگتن نیست، بلکه توافقی چند جانبه است که شورای امنیت سازمان ملل نیز در قطعنامه‌ای آن را مورد تایید قرار دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا در حالی بار دیگر این ادعاها  علیه برنامه هسته‌ای کشورمان را تکرار کرده است که مقامات همواره تاکید دارند فعالیت‌های هسته‌ای تهران ماهیت کاملا صلح آمیز داشته و دارد.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر