سرویس اجتماعی | کد خبر: 51134
تاریخ انتشار: 1395/10/21 - 08:15:24

واکنش ها به درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی آه، اشک و بهت

فرارو- سیل پیام ها، اشک، آه و بهت در ساعات گذشته آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی را بدرقه کرده اند. او ناگهان از دنیا رفت تا بهتی فراگیر ایران را در بر گیرد و تاسف جهانیان را برانگیزد. اما بدرقه اصلی فرداست، فردا روز اکبر هاشمی رفسنجانی است.

به گزارش فرارو،  فردا سه شنبه ساعت 10 صبح رهبر معظم انقلاب بر پیکر آیت الله هاشمی نماز می خوانند و پس از آن مراسم تشییع آغاز می شود. مراسم تشییع از دانشگاه تهران آغاز و تا خیابان حافظ ادامه پیدا خواهد کرد، اگر شرایط برای ادامه تشییع پیکر فراهم باشد، تا میدان راه آهن ادامه پیدا خواهد کرد و پس از آن پیکر آیت الله به حرم امام منتقل خواهد شد تا در جوار بارگاه امام خمینی (ره) آرام گیرد. 

آیت الله هاشمی رفسنجانی شب گذشته به صورت ناگهانی و بر اثر ایست قلبی در بیمارستان شهدای تجریش از دنیا رفت. مرگ او سراسر ایران را بهت زده کرد و بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت. 

از شب گذشته تاکنون مقامات ارشد کشور پیام های تسلیتی برای فقدان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر کرده اند. پیام هایی حاکی از ناباوری، تاثر فراوان است. مقامات کشورهای دیگر از جمله سران کشور ها همسایه و منطقه نیز پیام هایی در این باره منتشر کرده اند و به نقش بزرگ هاشمی در معادلات جهان اسلام اشاره کردند.

شب گذشته رهبر انقلاب طی پیامی به تجلیل از آیت الله هاشمی پرداختند. در پیام ایشان آمده است "فقدان همرزم و همگامی که سابقه‌ی همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی به پنجاه و نه سال تمام میرسد، سخت و جانکاه است. هوش وافر و صمیمیت کم‌نظیر او در آن سالها، تکیه‌گاه مطمئنی برای همه کسانی که با وی همکار بودند به ویژه برای اینجانب به شمار می‌آید."

رهبر انقلاب در پیام خود تاکید کردند "اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هایی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلی بود به کلی بگسلد و وسوسه‌ی خناسانی که در سال های اخیر باشدت و جدیت در پی بهره‌برداری از این تفاوت‌های نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد."

ایشان افزودند: «با فقدان هاشمی اینجانب هیچ شخصیت دیگری را نمی‌شناسم که تجربه‌ای مشترک و چنین درازمدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ‌ساز به یاد داشته باشم.»

 

(تصاویر) وداع روحانی با پیکر هاشمی

پیام روسای قوا 
حسن روحانی، رئیس جمهور نیز در اطلاعیه‌ای درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت. در این اطلاعیه  آمده است: "امروز اسلام سرمایه‌ای پرارزش، ایران امیری بزرگ، انقلاب اسلامی پرچمداری شجاع و نظام مدبری کم‌نظیر را از دست داد.او محبوب امام بود و خادم مردم؛ هرکجا که او مسئولیت آن را بر عهده داشت، مایه آرامش امام و رهبری و مردم بود. او تحلیل‌گیری توانا بود که جهان را به‌خوبی می‌شناختد."

آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه قضائیه نیز در پیامی نوشت: "خبر ارتحال مرحوم آیت الله اکبرهاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام موجب تأسف اینجانب گردید. ایشان سالهای متمادی از مبارزان نهضت در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بودند و بعد از انقلاب نیز از موثرترین شخصیتهای نظام در کنار امام (ره) و مقام معظم رهبری در سمتهای مختلف به نظام اسلامی خدمت کردند.»    

علی لاریجانی، رئیس مجلس  هم در پیام تسلیت خود نوشت: "مرد بزرگی چشم از این جهان فرو بست که در چهره او شصت سال مبارزه با استبداد و استعمار، تلاش خستگی‌ناپذیر برای استقرار نظام اسلامی، مجاهدتی کم نظیر برای دفاع از استقلال و تمامیت ارضی، کوششی مداوم برای عمران و آبادی کشور و همتی مستمر برای سامان دادن به امور تقنینی هویدا بود.روحانی عظیم القدری که از دهه 30 با تبلیغ اسلامی و آگاهی بخش سیاسی سعی وافری در بیداری ملت نمود."

وزرا و اعضای دولت نیز هر کدام در پیام های جداگانه ای این ضایعه را تسلیت گفتند. شورای نگهبان و دبیر آن هم در بیانیه های از این اتفاق ابراز تاسف کردند. 

واکنش سپاه و ارتش و نیروهای نظامی 
سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی نیز در بیانیه های جداگانه ای در گذشت ایت الله هاشمی را تسلیت گفتند. 

در بیانیه سپاه آمده است: «مرحوم هاشمی رفسنجانی یار همراه امام، رفیق دیرین و همسنگر و همگام مقام معظم رهبری در دوران نهضت اسلامی و عصر پرفروغ جمهوری اسلامی ایران و از طلایه‌داران مبارزه ضد نظام ستمشاهی محسوب می‌شود و خدمات ارزنده وی در عرصه‌های دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی و حمایت و همراهی با جایگاه رهبری انقلاب در عصر امام خمینی (ره) و دوران امام خامنه‌ای (مدظله العالی) عامل عصبانیت دشمنان ملت ایران و خناسانی است که در رویای گسستن ارتباط وثیق وی با ولی فقیه زمان بودند.»

فرماندهان نظامی نیز در پیام های جداگانه این ضایعه را تسلیت گفتند. 

سرلشگر جعفری، فرمانده سپاه: مشارکت و نقش آفرینی‌های آن روحانی ارجمند و مجاهد درشکل گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران  و عهده‌دار شدن مسئولیت‌های بزرگی از جمله  ریاست جمهوری،  ریاست مجلس شورای اسلامی،  "ریاست مجلس خبرگان رهبری، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام  و نیز مسئولیت‌های خطیر در دوران پرافتخار دفاع مقدس  و همچنین مبارزه مستمر با ضدانقلاب، او را همواره کانون توجه دوستان و دشمنان انقلاب و نظام اسلامی قرار داده بود.

سرلشگر غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء:  ملت مقاوم و انقلابی ایران و به ویژه فرماندهان و رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی هرگز مجاهدت‌ها و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر، مدبرانه و شجاعانه آن فقید مجاهد و مبارز نستوه را در بیش از ۶۰ سال عمر مبارزاتی‌اش در دوران مبارزات پیش از انقلاب اسلامی و حین انقلاب و دفاع مقدس و پس از آن، از یاد نخواهند برد.

فرماندهان نظامی دیگر نیز با حضور در حسینیه جماران با آیت الله هاشمی وداع کردند. سرلشگر قاسم سلیمانی نیز ظهر امروز در بیت آیت الله هاشمی حضور یافت و مراتب تسلیت خود را اعلام کرد. 
 

(تصاویر)

واکنش شخصیت ها
شخصیت ها و چهره های شاخص سیاسی نیز از شب گذشته در سخنان و پیام های خود از آیت الله هاشمی تجلیل کردند. 

علی اکبر ناطق نوری، رییس دفتر بازرسی بیت رهبری: خبر ارتحال مبارز برزگ انقلاب، یار وفادار امام و رهبری و همسنگر پیشکسوتم حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی عمق جانم را سوزاند ...  بی تردید نقش بی بدلیل این شخصیت ممتاز در دوران مبارزه، خدمات شایسته و ماندگارش در سال های دفاع مقدس، اراده کارسازش در راهبری دوران فاخر سازندگی، صبر و استقامتش در برابر بی مهری ها و نگاه پیوسته امیدوارانه اش به آینده های روشن، نام هاشمی رفسنجانی را بر تارک افتخارات این مرز و بوم برأی همیشه تاریخ جاودان خواهد ساخت.

آیت الله احمد جنتی، رییس مجلس خبرگان رهبری: خبر رحلت آيت الله جناب آقاي هاشمي رفسنجاني، مجاهد دوران نهضت اسلامي و يار ديرين حضرت امام خميني (ره)، موجب تالم و تاثر گرديد. آن سفر كرده، در دوران رژيم طاغوتي و وابسته پهلوي، رنج و محنت بسياري را متحمل شد و پس از پيروزي انقلاب اسلامي نيز با قبول مسئوليت هاي مهم همچون رياست مجلس شوراي اسلامي، رياست جمهوري، رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام و نيز مجلس خبرگان رهبري، كوشا بود.

آیت الله مصباح یزدی: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی قبل و بعد از انقلاب اسلامی در خدمت نظام اسلامی بوده و خدمات فراوانی نسبت به نظام اسلامی داشتند.

آیت الله هاشمی شاهرودی: بی تردید مصیبت درگذشت این مجاهد خستگی ناپذیر ثلمه ای است که تنها فضل و رحمت واسعه الهی می تواند آن را جبران کند.

آیت الله امینی: خبر درگذشت و فقدانت را به من دادند. خدا می داند آنچنان این مصیبت اندوه بار، جانکاه، ناگوار و دردآور بود که ساعت ها گریستم؛ زیرا برادری بصیر، سنگ صبوری مدبر، همسنگری صمیمی و یار و رفیقی شصت ساله را از دست داده ام. گرچه متاسفانه ظاهرا جسم شما دیگر در کنار ما نیست، اما شما را همچون همیشه "زنده" می دانم ؛ چون انقلاب باید"زنده" بماند. ... علی رغم آنکه همه دنیایت را فدای انقلاب و نظام کردی، در این اواخر به شما بی مهری های فراوان شد، مظلوم تر از شهید بهشتی بودی و تحمل و صبر کرده و مکررا در ناملایمات روزگار می فرمودید:" اگر صبر نکنم چه کنم؟! اصل نظام به خطر می افتد"،  اما از شما در مقابل عوام فریبان و دشمنان حقیقی و پنهان انقلاب که طرفدار دین منهای روحانیت بودند، حمایت نکردند. 

مراجع تقلید از جمله آیات جوادی آملی، نوری همدانی و مکارم شیرازی نیز در این باره پیام های تسلیتی صادر کردند.
 

(تصاویر)

واکنش متفاوت علی مطهری و احمد توکلی
در میان سیل اظهار نظر ها و تسلیت ها احمد توکلی و علی مطهری دو فعال سیاسی اصولگرا  از نحوه برخورد با آیت الله هاشمی در سال های آخر عمرش انتقاد کردند. 

علی مطهری گفت: «در سال‌های اخیر با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مقداری خوب برخورد نشد." مطهری گفت: "ایشان در آنجاهایی که مصلحت نظام را تشخیص می‌داد کار خود را انجام می‌داد چه از محبوبیتش کاسته شود و چه مورد هجوم و توهین قرار گیرد. او انسانی بود که خالص برای خدا کار می‌کرد.»

احمد توکلی نیز در اظهار نظری گفت: «امروز نباید کسی از بیان خوبی ها و خدمات هاشمی رفسنجانی خجالت بکشد. کاش با وی مهربان تر رفتار می کردیم.»

دو پیام بحث برانگیز
اما در این بین دو پیام بحث برانگیز نیز که انتقادات فراوانی را برانگیخته منتشر شده است. اولین پیام متعلق به آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد است.

 او در پیام خود آورده است "خبر درگذشت ناگهانی یار دیرین امام راحل عظیم الشان، آیت الله هاشمی رفسنجانی، مایه تاسف همه کسانی شد که در مبارزه با رژیم ستمشاهی نقش داشته اند. اینکه ایشان تا آخرین روزهای حیات خود، مصر بود مکررا نظر و تاکید بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی مبنی بر شایستگی مقام معظم رهبری برای جانشینی حضرت امام را یاداوری کند، از نقاط برجسته و ستودنی کارنامه سیاسی اوست. از خداوند متعال برای آن مرحوم که اکنون دستش از دنیا کوتاه شده و چشم به دعای بازماندگان دارد، طلب غفران و مغفرت دارم. خداوند همه ما را در روز جزا مشمول فضل خود، و نه عدل خود، قرار دهد. ان شاء الله"

این پیام تفسیرهای مختلفی را در شبکه های اجتماعی در پی داشته است. عده ای آن را مناسب درگذشت آیت الله هاشمی ندانسته اند. 

دومین پیام متعلق به محمود احمدی نژاد است. پیام او نیز با واکنش انتقادی کاربران شبکه های اجتماعی روبه رو شده است. 

در پیام احمدی نژاد آمده است: "خبر درگذشت ناگهانی جناب حجه الاسلام و المسلمین آقای هاشمی رفسنجانی از مبارزین صدر نهضت امام خمینی (ره) و یار دیرین رهبری معظم انقلاب اسلامی و از جمله موثرترین چهره های سیاسی دهه های اخیر کشور که در صحنه های گوناگون و حساس انقلاب و در مناصب مختلف نقش آفرینی گسترده ای داشته اند موجب تآسف و تاثر گردید. اینجانب درگذشت ایشان را به مقام معظم رهبری ، خانواده محترم و علاقه‌مندان به ایشان تسلیت عرض نموده و از خداوند منان برای ایشان غفران الهی و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم."

این پیام نیز بحث های فراوانی در شبکه اجتماعی در پی داشته است. محمود احمدی نژاد بزرگترین مخالف آیت الله هاشمی بود، منتقدان معتقدند او باید درباره مرگ آیت الله "سکوت می کرد." 

واکنش های خارجی
درگذشت ناگهانی آیت الله هاشمی رفسنجانی فقط ایران را تکان نداد. رسانه های جهان از لحظات اولیه انتشار خبر پیگیرانه آن را پوشش دادند. و برخی مقامات کشورها نیز در این باره پیام هایی صادر کردند. 

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، از درگذشت  آیت الله هاشمی ابراز تاسف کرد و از جانب مردم و دولت این کشور، درگذشت هاشمی رفسنجانی را به مردم ایران تسلیت گفت. شریف گفت که او نه تنها چهره‌ای تاثیرگذار در ایران بود، بلکه نماد تلاش‌ برای مصالحه در سطح جهانی بود.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام‌کرده که از درگذشت آقای هاشمی متاثر شده‌است. در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان به نقل از غنی آمده که آقای رفسنجانی در زمان  ریاست‌جمهوری‌اش و  هم چنان در مسئولیت‌های مختلف دیگر، در مسائل منطقه، "یک شخصیت تاثیر گذار بود و در قلوب طرفداران خویش محبوبیت" داشت.

سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان در پیامی درگذشت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی را به مردم ایران، خانواده او  و رهبر معظم انقلاب تسلیت گفته است.

نصرالله در پیام خود آیت الله هاشمی را "همواره و به طور مطلق حامی ملت، قضیه، مقاومت و جهاد فلسطین" دانسته است.

در این پیام آمده: "در حزب الله هرگز و تا دنیا دنیاست، مواضع حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی را که همواره کنار ما در همه میادین و مراحل ایستادند، فراموش نخواهیم کرد به ویژه اینکه ایشان با خوشی ما خوشحال و با غم ما اندوهگین می شدند و روزی برای کمک و یاری ما تاخیر نکردند."

هبران کشورهای بحرین، قطر و کویت نیز در پیام‌های جداگانه‌ای درگذشت آیت الله را تسلیت گفته اند.

وزیر امورخارجه امارات و بحرین نیز که از منتقدان سیاست‌های ایران به شمار می‌روند نیز درگذشت  آقای هاشمی را تسلیت گفتند.

با این حال هنوز پیامی رسمی از سوی دولت عربستان سعودی برای درگذشت او منتشر نشده است.

عبدالله گل رییس جمهور پیشین ترکیه و چاووش اوغلو وزیر امور خارجه این کشور نیز در این باره تسلیت گفته و ابراز تاسف کردند. 

بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در روز دوشنبه طی پیام های جداگانه‌ای به مقام معظم رهبری و حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی درگذشت رئیس‌جمهور پیشین کشورمان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت. 

رئیس‌جمهور سوریه در پیامش به مقام معظم رهبری اظهارکرده با غم و اندوه بزرگ خبر درگذشت آقای هاشمی رفسنجانی را دریافت کردیم. ایشان فردی وطن پرست بودند که برای خدمت به مردم ایران تلاش می کردند.  

وی در این پیام با اشاره به سابقه مبارزاتی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و شکنجه‌هایی که علیه وی توسط رژیم شاهنشاهی اعمال شده است و همچنین نقش وی در پیروزی انقلاب اسلامی در بخش دیگری از پیام خود افزود:‌ من از طرف دولت و ملت سوریه به جنابعالی این درگذشت را تسلیت می گویم و شکلی نیست که جمهوری اسلامی ایران قادر به غلبه بر ضایعه خواهد بود.  از خداوند طلب رحمت برای وی دارم و برای ملت ایران طلب صبر و شکیبایی.
  


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر