سرویس اجتماعی | کد خبر: 51094
تاریخ انتشار: 1395/10/18 - 23:02:24

موافقت عربستان با افزایش سهمیه حجاج

دولت عربستان سعودی که سال گذشته با کارشکنی و مانع تراشی از حضور حجاج ایرانی برای انجام فریضه حج جلوگیری کرده است به تازگی اعلام کرد که سهمیه حجاج عربستانی و حجاجی که از کشورهای دیگر برای ادای حج تمتع سالجاری به این کشور سفر می کنند را افزایش می دهد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری الاحساء نیوز، «محمد بنتن» وزیر حج عربستان در این باره گفت: وزارت حج عربستان در سال جاری به تناسب ظرفیت و گنجایش ممکن تعداد حجاج را افزایش می دهد و تسهیلات بیشتری را ارائه خواهد کرد.

دولت ریاض پیشتر مدعی شده بود که از ایران و سایر کشورهای اسلامی دعوت کرده است برای شرکت در نشست‌ برنامه ریزی شده با روسای هیات‌های دفاتر امور حج به منظور تنظیم و سازماندهی سفر حجاج برای مناسک حج سال آینده شرکت کنند، اما این ادعا از سوی مقام های کشورمان رد شد.
 
بنا بر اعلام ریاض وزیر حج و عمره عربستان سعودی، با بیش از 80 کشور برای بررسی جزئیات برگزاری مناسک حج وارد گفت و گو شده است.

مهر ماه 94 به دلیل سوء مدیریت مسئولان سعودی، در مناسک رمی جمرات در منا، صدها تن از زائران خانه خدا از جمله صدها تن از حجاج ایرانی جان باختند. مقام های ریاض مدعی هستند در فاجعه منا حدود 770 نفر جان باختند، این در حالی است که رسانه های معتبر بین المللی آمار قربانیان این حادثه را 2 هزار و 426 تن اعلام کردند.
 
بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت کشورمان، 461 زائر ایرانی در این حادثه جان باختند.

فاجعه منا چند روز پس از آن روی داد که بر اثر سقوط جرثقیل در مکه بیش از 100 زائر کشته و 200 تن دیگر زخمی شدند. در همان سال دو حادثه آتش‌سوزی مهیب نیز در دو هتل در شهر مکه روی داد که در این حوادث نیز چندین زائر زخمی شدند.

همچنین مقام های سعودی سال گذشته با مانع تراشی و کارشکنی و طرح پیش‌شرط‌های عجیب برای حضور حجاج ایرانی در مراسم حج سال 95، مانع از حضور آنها در این مراسم معنوی شدند.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر