سرویس گزارش و گفتگو | کد خبر: 50604
تاریخ انتشار: 1395/09/27 - 23:30:48

تعلل 7 ساله در ساماندهی صنوف آلاینده اسفراین/ گره کور که گره گشایی نشد/ انتقال مشاغل آلاینده در حد یک کارگروه/رژه «آلاینده ها» روی اعصاب اسفراینی ها

اسفراین- سپهرآیین- طرح انتقال مشاغل و صنوف آلاینده در شهر اسفراین به سال 88 یعنی سال نخست فعالیت سومین دوره شورای اسلامی شهر با نگاه فرادستگاهی بر می گردد.
تعلل 7 ساله در ساماندهی صنوف آلاینده اسفراین/ گره کور که گره گشایی نشد/ انتقال مشاغل آلاینده در حد یک کارگروه/رژه «آلاینده ها» روی اعصاب اسفراینی ها,سپهرآیین، مشاغل و صنوف آلاینده، آلودگی

به گزارش سپهرآیین، مشاغل و صنوف آلاینده فارغ از اینکه عامل سد معبر هستند، متاسفانه با آلودگی هوا یا آلودگی صوتی بیش تر برای شهروندان اسفراینی ایجاد مزاحمت می کنند، طرح انتقال مشاغل و صنوف آلاینده در شهر اسفراین به سال 88 یعنی سال نخست فعالیت سومین دوره شورای اسلامی شهر با نگاه فرادستگاهی بر می گردد، اما امروز با گذشت بیش از 7 سال کماکان ساماندهی صنوف و مشاغل مزاحم و آلاینده در هاله ای ابهام قرار دارد و هم چنان شهروندان از وضعیت موجود می نالند، مشاغلی که برای آرامش، امنیت و آسایش فراگیر شهروندان دردسرساز شده اند، البته باز هم متولیان و مسئولیان امر متعقدند که ساماندهی صنوف آلاینده نیازمند مشارکت و همدلی دستگاه های متعدد است که باید به یاری مدیریت شهری بیایند.

یکی از شهروندان با بیان اینکه صنوف آلاینده در شهر، برای شهروندان دردسرساز هستند، می گوید: متاسفانه فعالیت صنوف و مشاغل مزاحم و آلاینده در معابر شهری نه تنها باعث آلودگی های محیطی و شهری خواهد شد، بلکه چهره نازیبایی را به شهر تحمیل می کند.

«حسین پور» با بیان اینکه مشاغل آلاینده نیازمند ساماندهی و تدبیر مسئولان و متولیان امر هستند، می افزاید: مشاغل و صنوف مزاحم گاهی حتی حقوق شهروندی را زیرپای می گذارند و به راحتی با سدمعبر خودشان را مالک معابر شهری که محل عبور عابران پیاده است، می دانند.

وی با اشاره به اینکه فعالیت مشاغل و صنوف آلاینده در شهر، زیرساخت های شهری را هم به خطر می اندازد، اظهار می دارد: انتظار می رود مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر به جای فعالیت های معطوف به روی کاغذ برای ارتقای رفاه شهروندی گام های عملی بردارند.

دیگر شهروند اسفراینی با گلایه از تعلل های مستمر و ممتد از سردرگمی صاحبان مشاغل و صنوف آلاینده در فرآیند انتقال به شهرک صنعت، می گوید: پیش از این چند سال گذشته در فضایی شهرک صنعت برای استقرار مشاغل آلاینده تدبیر شد، که البته تا امروز فرآیند انتقال موفق نبوده است.

«تقی زاده» با اشاره به اینکه هم چنان ساماندهی مشاغل آلاینده روی کاغذ مانده است و اجرایی نشده است، می افزاید: مخاطره سلامت شهروندی، آلودگی های محیطی و صوتی، سد معبر و تخریب زیرساخت های شهری مهم ترین مسائلی است که برآیند تعلل در انتقال صنوف آلاینده ای است که برای شهروندان هم مشکلاتی را آفریده اند.

وی با لزوم توجه پرشتاب و باسرعت در رسیدگی و ساماندهی این دسته از صنوف شهری، خاطر نشان می کند: از مسئولان و متولیان امر می خواهیم تا با همت مضاعف حل این معضل و مشکل را در دستور کار و جزو اولویت های خویش قرار دهند.

یکی دیگر از شهروندان اسفراینی با اشاره به اینکه رسیدگی به برخی کاستی ها و کمبودهای موجود در حضور صنوف و مشاغل آلاینده یک ضرورت است، می گوید: کابینت سازی ها، کارگاه های صنعتی فرزکاری و جوشکاری، تعمیرگاه های خودرو، صافکاری ها و فروشگاه های لوازم یدکی در شماری از خیابان ها و معابر شهری مسبب سد معبر و ایجاد مزاحمت هایی در تولید آلودگی های صوتی و محیطی می شوند.

«جهانی» با بیان اینکه ساماندهی این دسته از صنوف شهری معطل تدبیر متعهدانه و مسئولانه شماری از متولیان است، اظهار می دارد: شهرداری، فرمانداری، شورای اسلامی شهر و حتی فرماندهی انتظامی باید برای حل این مسئله شهری پای کار بیایند.

این شهروند اسفراینی با اشاره به اینکه انتظار داریم توجه به خواسته های شهروندان در راس امور مدیران شهری باشد، خاطر نشان می کند: توسعه عدالت و تامین رفاه شهروندی مقدمه ای است که مایه انگیزه شهروندان برای مشارکت در توسعه همه جانبه شهر خواهد شد.

رییس کمیسیون زیست محیطی و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اسفراین با بیان اینکه علی رغم پیگیری های جدی در سومین دوره شورای اسلامی شهر رسیدکی به مشاغل و صنوف آلاینده از مسیر اصلی خارج شده است، می گوید: برای ساماندهی و انتقال مشاغل مزاحم و آلاینده شهری تاکنون کار جدی نشده است و این درحالی است که برای تحقق این امر پیگیری های زیادی از سوی خادمان شهروندان صورت گرفت.

«طلعت رگبار» با بیان اینکه انتقال مشاغل آلاینده نیازمند بسته تشویقی است، می افزاید: ارائه تسهیلات حمایتی، حذف حق حفاری از دستگاه های خدمت رسان در شهرک نوبنیان و تامین و ارتقای زیرساخت های خدماتی مهم ترین بسترهایی است که تحقق آن انتقال مشاغل آلاینده را تسهیل می کند.

وی با اشاره به اینکه دوره گذشته، با وجود اینکه فرآیند تاسیس شهرک صنعت برای استقرار مشاغل و صنوف مورد نظر صورت پذیرفت، خاطر نشان کرد: متاسفانه اداره وقت مسکن و شهرسازی با فرآیند واگذاری قطعه های 75 متری مخالف کرد و خواستار واگذاری قطعات 350 متری شد.

این عضو شورای اسلامی شهر، تصریح می کند: انتقال مشاغل و صنوف آلاینده نیازمند نگرش فرادستگاهی با مشارکت همه جانبه در راس فرمانداری، شورای اسلامی شهر، شهرداری و دستگاه های خدمت رسان است.

«طلعت رگبار»  تصریح می کند: حمایت از صنعتگرانی که قصد جابجایی دارند باید در دستورکار متولیان و مسئولان امر قرار گیرد تا شاهد همراهی صاحبان این مشاغل و صنوف باشیم.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر