سرویس گزارش و گفتگو | کد خبر: 48887
تاریخ انتشار: 1395/09/06 - 09:47:15

ظرفیت های فراموش شده میراث فرهنگی و گردشگری اسفراین؛

جای خالی موزه باستان شناسی و مردم شناسی اسفراین/ 8 سال؛ هر سال 2/5 درصد پیشرفت فیزیکی/سرعت کند؛ مایه شرمساری

اسفراین- سپهرآیین- دومین میراث خشتی گلی ایران پس از ارگ بم، منطقه نمونه ملی گردشگری رویین و بیش از 140 اثر دیگر ظرفیت های فراموش شده حوزه گردشگری از سوی مسئولان و متولیان امر هستند.
به گزارش سپهرآیین، اسفراین شهرستانی در جنوب خراسان شمالی است که با جمعیتی بالغ بر 130 هزار نفر ظرفیت های ناشناخته ای در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دارد، اسفراین اکنون 144 اثر میراث فرهنگی و گردشگری صاحب شناسنامه در فهرست آثار ملی دارد که هریک با ویژگی های خاص در مناطق گوناگون می توانند میزبان گردشگرانی از سراسر کشور باشند، بنای برافراشته و قامت بلند شهر تاریخی بلقیس به عنوان دومین میراث خشتی گلی ایران بعد از ارگ بم یکی از این ظرفیت های گردشگری است، دهکده توریستی و گردشگری رویین که منطقه نمونه گردشگری ملی هم است دیگر ظرفیت فاخر گردشگری در استان است که در مسیر اسفراین به بجنورد زیبایی خود را متجلی کرده است، 2 پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک و ساریگل با تنوع گونه های جانوری  و گیاهی دیگر ظرفیت شایسته ای هستند که متاسفانه مجال گردشگری برای آنان آنچنان که شایسته است ناشناخته مانده است.
 
یکی از شهروندان اسفراینی با بیان اینکه تقویت گردشگری موجب تقویت اقتصاد بومی و محلی می شود، می گوید: متاسفانه آن چنان که شایسته است برای تقویت گردشگری کاری صورت نمی پذیرد.
 
«حسینی» با بیان اینکه اسفراین ظرفیت های خوبی در حوزه گردشکری دارد، می افزاید: متاسفانه این ظرفیت فاخر گردشگری در سطوح گوناگون از سوی متولیان و مسئولان نادیده گرفته شده است چرا که با رونق گردشگری می توانیم شاهد برندسازی محصولات کشاورزی و دامی باشیم.
 
وی یکی از کاستی ها و کمبودهای مورد توجه در حوزه گردشگری را نبود فرصت های ماندگاری برای مسافران در شهرستان توصیف می کند و می گوید: این مسئله ای مهم است که ابتدا باید از سوی متولیان و مسئولان امر به ویژه در استان به خصوص ستاد خدمات اجرایی سفر جدی گرفته شود.
 
دیگر شهروند اسفراینی با بیان اینکه شماری از آثار گردشگری شهرستان اسفراین زیر غبار فراموشی و گمنامی هستند، می گوید: باید بیش از پیش برای توسعه گردشگری در شهرستان اسفراین گام برداشت چرا که توسعه گردشگری مایه رونق اقتصاد منطقه به خصوص برای ساکنان روستایی و مناطق عشایری می شود.
 
«حسن زاده» با اشاره به اینکه متاسفانه از گردشگری به عنوان یک فرصت برای تقویت اقتصاد مقاومتی فراموش شده است، اظهار می دارد: اسفراین، اکنون فرصت هایی دارد که می توان با تکیه بر آنان بیش از پیش برای تقویت اقتصاد مقاومتی گام برداشت، شهر تاریخی بلقیس، کشتی باچوخه، نساجی سنتی، منطقه نمونه ملی گردشگری رویین، بقاع متبرکه و امامزادگان، پارک های ملی همه و همه فرصت هایی است که با توجه به آن می توان مجال میزبانی از گردشگران را به عنوان مقدمه تقویت گردشگری فراهم آورد.
 
وی اضافه می کند: برای معرفی طرفیت های گردشگری کارهایی انجام شده است، اما باید دید آیا مسئولان برای ماندگاری مسافران در این شهرستان با دریای بی کران استعدادهای گردشگری کاری جدی کرده اند، یا گامی مهم برداشته اند؟!
 
یکی از شهروندان اسفراینی می گوید: اسفراین، صاحب ظرفیت های ویژه گردشگری و میراث فرهنگی است که تقویت گردشگری در زیر سایه این استعدادهای شایسته، نیازمند ارتقای زیرساخت های گردشگری است.
 
«عابدی» می افزاید: وجود یک موزه باستان شناسی و مردم شناسی یک نیاز ضروری برای تقویت گردشگری شهرستان اسفراین است.
 
وی خاطرنشان می کند: اکنون اسفراین با این همه ظرفیت موزه ای دارد که سال ها صحبت از احداث آن است اما با تعطیل هشت ساله فقط در حد چند تیرآهن قابل تماشا است.
 
یکی از شهروندان اسفراینی می گوید: گردشگری یک فرصت است که برای تقویت این فرصت ارزشمند در اسفراین اثری چون شهر تاریخی بلقیس نیازمند رسیدگی است.
 
«محمودی» می افزاید: متاسفانه با گذشت زمان طولانی شایسته به بلقیس رسیدگی نشده است و دیگر آثار میراث فرهنگی و گردشگری در شهرستان ناشناخته مانده اند و این در حالی است که حتی اقدامی زیرساختی و زیربنایی برای ماندگاری مسافران ایجاد نشده است.
 
وی با گلایه از نبود زیرساخت های مناسب گردشگری خاطر نشان می کند:دیگر شهروند اسفراینی در جوار این بنای فاخر میراث خشتی گلی می گوید: آنچه مهم است باید بلقیس به عنوان یک ظرفیت گردشگری تقویت کننده اقتصاد مقاومتی دیده شودچرا که توجه به مسئله گردشگری، مایه قوام اقتصاد بومی و محلی خواهد شد، بازار صنایع دستی رونق می گیرد، محصولات فرآوری شده کشاورزی با برند «اسفراین» عرضه می شود، تقویت گردشگری شاید بهانه ای شود که صنایع تبدیلی هم در شهرستان ایجاد شود تا از درگاه آن شاهد این باشیم که بناست حال اقتصاد شهر بهتر شود و جان بگیرد.
 
ثبت 143 اثر در فهرست آثار ملی
 
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اسفراین از ثبت 143 اثر میراث فرهنگی و گردشگری این شهرستان در فهرست آثار ملی خبر می دهد.
 
«محمد محمدی» با اشاره به شناسایی 250 اثر فرهنگی در این شهرستان می افزاید: در اسفراین یک میراث فرهنگی ناملموس، 5 میراث طبیعی شامل درختان کهنسال و 13 ابنیه مذهبی در فهرست آثار ملی صاحب شناسنامه اند.
 
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اسفراین از ثبت 143 اثر میراث فرهنگی و گردشگری این شهرستان در فهرست آثار ملی خبر داد و خاطر نشان کرد: 61 اثر ثبتی در بخش بام و صفی آباد و 82 اثر در بخش مرکزی واقع هستند.
 
وی با بیان اینکه شهر تاریخی بلقیس، آستان مقدس امامزادگان سید احمد بن موسی(ع) کوران، سید حسین(ع) باباقدرت، سید محمد(ع) باغشجرد، سید حمزه بن موسی(ع) دهنه شیرین، سید قاسم(ع) دهک، سید زید(ع) توی، سید حسین(ع) فریمان و عبدالله(ع) کوران از مهم ترین ابنیه تاریخی شهرستان اسفراین هستند، تصریح می کند: سرو مهرگان، چنار سوخته، سرو فتح آباد، چنار دهنه اجاق و سروهای کبوتر خانه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند.
 
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اسفراین اضافه می کند: دهکده توریستی و روستای هدف گردشگری رویین و پارک های ملی و مناطق حفاظت شده سالوک و ساریگل از دیگر جاذبه های طبیعی اسفراین است.
 
پیشرفت فیزیکی 20 درصدی موزه اسفراین
 
«محمد محمدی» با بیان اینکه، موزه مردم شناسی و باستان شناسی اسفراین فقط 20  درصد پیشرفت فیزیکی دارد، می گوید: احداث موزه در شهرستان امری ضروری است چرا که اسفراین، ظرفیت های خاص در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری دارد که به واسطه آن 143 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
 
وی با اشاره به اینکه، با توجه به کاوش های متعدد باستان شناسی و فصول گوناگون کاوش در محوطه های تاریخی به ویژه شهر تاریخی بلقیس، تأسیس موزه باستان شناسی بیش از پیش در اسفراین احساس می شود، خاطر نشان می کند: وجود قومیت های گوناگون با آداب و رسوم متنوع در اسفراین پشتوانه احداث موزه مردم شناسی است که می تواند نقش بی بدیلی ایفا کند.
 
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اسفراین با بیان اینکه بنا به مصوبه سفر هیئت دولت نهم در سال 87 مبنی بر تأسیس موزه باستان شناسی و مردم شناسی در اسفراین نقشه آن در 2 طبقه با زیربنای 850 مترمربع همان زمان تهیه شد، خاطرنشان می کند: طبق طراحی ما، در صورت احداث موزه باستان شناسی و مردم شناسی بخشی از موزه مردم شناسی را برای معرفی قومیت ها و بخشی ویژه را برای معرفی کشتی باچوخه به عنوان میراث ناملموس شهرستان اختصاص می دهیم. 
 
«محمد محمدی»  خاطر نشان کرد: برای ساخت موزه زمینی به مساحت3 هزار و 600 مترمربع در نظر گرفته شد که سال 92، اعتباری به ارزش 2میلیارد ریال اعتبار برای ساخت مصوب شد که فقط 25 درصد آن معادل 500 میلیون ریال تخصیص یافت و جذب شد که فقط برای تهیه نقشه و امور زیربنایی هزینه شد.
 
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اسفراین با اشاره به پیشرفت فقط 20 درصدی پروژه موزه باستان شناسی و مردم شناسی، گفت: سال 93  برای تأسیس موزه، یک میلیارد و 500 میلیون ریال مصوب شد که فقط یک میلیارد و 50 میلیون ریال تخصیص و جذب شد.
 
وی  با اشاره به اینکه سال گذشته از محل اعتبارات سال 94، هیچ اعتباری برای موزه باستان شناسی و مردم شناسی مصوب نشد ، یادآور شد: با احداث این موزه که یکی از عوامل ماندگاری مسافر در شهرستان است در بخش توسعه گردشگری نیز می توان سرمایه گذاری کرد.
 
تصویب اعتبار 6 میلیارد ریالی
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اسفراین البته از تصویب تصویب اعتبار 6 میلیارد ریالی برای موزه شهر کهن خبر می دهد و می گوید: احداث موزه باستان شناسی و مردم شناسی در اسفراین می تواند در همراهی ظرفیت های ناب گردشگری و میراث فرهنگی مقدمه ای بر افزایش ضریب ماندگاری مسافر در این شهرستان باشد.
 
بلقیس؛ کانون توجه گردشگران
 
مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی  شهر تاریخی بلقیس و سکونت گاه های کهن منطقه با اشاره به اینکه، نوروز امسال، 22 هزار و 310 گردشگر از بنای شهر تاریخی بلقیس به عنوان دومین میراث خشتی و گلی ایران بعد از ارگ بم در ایام نوروز بازدید کردند، می گوید: با اشاره به بازدید 17 هزار و 500 گردشگر همزمان با نوروز 94 از دومین بنای خشتی گلی ایران بعد ارگ بم، شمار گردشگران بلقیس بیش از 27 درصد افزایش یافته است.
 
«علیرضا نجفی» با اشاره به اینکه، تعطیلات نوروزی سال 93 نیز 11 هزار نفر از شهر تاریخی بلقیس، به عنوان دومین بنای گلی و خشتی ایران بازدید کردند، می افزاید: در مدت 2 سال، بازدیدهای نوروزی بلقیس 2 برابر شده است که آماری قابل تامل و شایسته تقدیر است. 
 
وی با اشاره به بازدید 84 هزار گردشگر از مجموعه فرهنگی توس و آرامگاه فردوسی در نوروز سال جاری، خاطر نشان می کند: شهر تاریخی بلقیس 25 درصد این مجموعه شناخته شده از گردشگران میزبانی کرده است و این در حالی است تجهیزات، امکانات و نیروی انسانی و موقعیت مجموعه توس با بلقیس قابل مقایسه نیست.
 
وی با بیان اینکه سال 87، ایجاد و راه اندازی پایگاه ملی میراث فرهنگی برای شهر تاریخی بلقیس و مجموعه سکونت گاه های کهن منطقه از سازمان میراث فرهنگی مصوبه گرفت، می افزاید: بالاخره سال 89 شهر تاریخی بلقیس صاحب پایگاه ملی شد که تاکنون شاهد یک گمانه زنی و 6 فصل کاوش بوده است.
 
«علیرضا نجفی» می افزاید: از سال تاسیس و راه اندازی عملیاتی پایگاه شش سال می گذرد که شش کاوش در سال های 89 تا 94 در حوزه باستان شناسی در شهر تاریخی بلقیس رخ داد.
 
وی با تاکید بر اینکه از بدو تاسیس پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی بلقیس، فقط حوالی یک میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار داشته است، خاطر نشان می کند: علی رغم اعتبار پیشنهادی شهرستان به ارزش 10 میلیارد ریال برای شهر تاریخی بلقیس از محل ماده 180 در سال گذشته،  متاسفانه این اعتبار به دلایلی از تهران مورد تایید قرار نگرفت.
 
مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی شهر تاریخی بلقیس با اشاره به اینکه، از محل اعتبارات استانی در سال 94،  200 میلیون تومان برای بلقیس مصوب شد که  89 میلیون تومان جذب و تخصیص یافت، اظهار می دارد: از اعتبارات ملی سال 94 نیز، 200 میلیون تومان مصوب شد که فقط 40 میلیون تومان در روزهای پایانی سال گذشته تخصیص یافته است.
 
مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی  شهر تاریخی بلقیس و سکونت گاه های کهن منطقه با بیان این مهم که گردشگران بلقیس از نبود راه دسترسی مناسب رنج می برند، تصریح می کند: بلقیس هنوز هم ناشناخته است بنابراین نیازمند معرفی است که نصب بیلبورد در مسیرهای اصلی استان و راه های دسترسی باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
 
وی خاطر نشان می کند: پیش از راه اندازی پایگاه نیز یک گمانه زنی در شهر تاریخی بلقیس اجرا شد، اما امسال نخستین سالی است که به دلیل نبود اعتبار کاوشگری محقق نشد.
 
مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی  شهر تاریخی بلقیس و سکونت گاه های کهن منطقه با بیان اینکه در کمیته برنامه ریزی شهرستان اعتبار 400 میلیون تومانی برای حفاظت، مرمت و نگهداری و 100 میلیون تومان برای راه دسترسی این بنای تاریخی مصوب شده است، خاطر نشان می کند: همه باید برای جهانی شدن بلقیس بسیج همگانی شویم.
 
وی با بیان اینکه سطح 200 هکتاری عرصه بلقیس به عنوان یکی از گزینه های جدی ثبت جهانی به گفته معاونان میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیازمند اعتبارات کلیدی است، می گوید: اگر زیرساخت های شایسته گردشگری فراهم شود، می توان با شتاب بیشتری ظرفیت بالقوه ثبت جهانی را بالفعل متحلی کرد.
 
مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی  شهر تاریخی بلقیس و سکونت گاه های کهن منطقه با اشاره به طرح تهیه برنامه ساماندهی زیرساخت های گردشگری بلقیس گفت: می توان با اعتبارات شایسته ره صد ساله را یک شبه برای بلقیس طی نمود.
 
بلقیس؛ چشم انتظار همگان
 
پیش از این نیز، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به ما گفته بود: سال 94، به لحاظ اعتباری سال خوبی برای میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان به تبعش شهر تاریخی بلقیس نبود.
 
به گفته «آدینه محمد سویدانلویی» هرچند سال گذشته برای میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اعتبار 3 میلیارد تومانی مصوب شد، اما فقط 500 میلیون برای این حوزه تخصیص یافته است، ابراز امیدواری کرده بود، با این امید که سال 95، گشایش فرصت های خوبی برای اعتبارات میراث فرهنگی خواهد بود، خاطر نشان می کند: اعتبارات ملی با افزایش 51 درصدی روبرو خواهد بود که استان نیز از آن بهره مند خواهد شد.
 
وی با اشاره به عدم تصویب نهایی اعتبار 10 میلیارد ریالی از ماده 180 برای شهر تاریخی بلقیس در سال 94، تصریح کرده بود: برای ثبت جهانی بلقیس که جزو راهبردهای میراث فرهنگی خراسان شمالی است، همگان در راس استانداری، فرماندار، نمایندگان مجلس و سازمان مرکزی میراث فرهنگی باید همت کنند چرا که َثبت جهانی بلقیس اعتبارات پی در پی و پر و پیمون تا حداقل 4 الی 5 سال می طلبد.
 
 
گروه گزارش سپهرآیین/عکس ها:هاجا حسن پور،حسن علی یاری
 

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر