سرویس چهره ها | کد خبر: 29056
تاریخ انتشار: 1394/11/12 - 00:06:27

ترور شخصیتی آیت الله جنتی

سپهرآیین/امروزه متناسب با تغییر و تحولات نوین، در عرصه نزاع و کشمکش شاهد قالب شدن اشکال جدید و تکنیک های قابل تامل حذف افراد، گروه ها و جریان ها از عرصه هستیم. به عبارت دیگر در عرصه نرم نزاع و درگیری و متناسب با تئوری های جدید این حوزه درصد و وزن برخوردهای فیزیکی و سخت افزارانه کم و در عوض شگردهای غیرمحسوس برخورد و تهدیدات توسعه یافته است.
ترور شخصیتی آیت الله جنتی,آیت الله جنتی،ترور شخصیتی،سپهرآیین

به گزارش سپهرآیین و به نقل از اترک نیوز،  در همین رابطه یکی از قابل تأمل ترین و در عین حال خطرناک ترین شیوه ذبح نرم و غیر محسوس "ترور شخصیت" است.

  ترور شخصیت که امروزه به شدت جایگزین حذف و ترور فیزیکی چهره ها ، گروه ها و جریان ها شده است، تلاش برای لکه دار کردن شهرت یک فرد یا جریان است این عمل شامل اشاعه موارد گمراه کننده و اغراق آمیز و یا دست کاری در حقایق به جهت ارائه تصویر نادرست از فرد مورد هدف است.

ترور شخصیت نوعی از افتراست که می‌تواند علاوه بر فرد، خانواده و اطرافیان او را نیز شامل شود. در زمان‌هایی که نتوان فردی را ترور فیزیکی کرد و یا نباید افراد مورد ترور فیزیکی قرار گیرند ، سعی می‌کنند از طریق عوامل تبلیغاتی جنگ روانی و با استفاده از وسایل ارتباط ‌جمعی ، شخصیت‌های مطرح و مؤثر را به زیر ذره‌ بین کشیده و از راه های بزرگ‌نمایی، ارائه اطلاعات ساختگی و جعلی، مدرک سازی، شهادت های دروغ و تحریف حقایق آنان را ترور شخصیت کنند.

هدف اساسی در ترور شخصیت، تسخیر افکار عمومی و تغییر نگرش و رفتار مخاطبان است. چنانچه تخریب شخصیت و منزلت فرد و تحریف آراء و افکار وی با موفقیت صورت بگیرد و افکار عمومی تبلیغات منفی علیه او را باور کنند، نسبت به وی بی اعتماد شده حتی ممکن است علیه او تحریک شوند.

از آن گذشته دیگر به سرنوشت وی اهمیت چندانی نمیدهند. برای همین می توان گفت ترور شخصیت پیش نیاز ترور فیزیکی است. ترور شخصیت، همواره در طول تاریخ به شکل های مختلف علیه نخبگان، شخصیت های برجسته و محبوب، بزرگان و حتی پیامبران و ائمه نیز وجود داشته است و هیچ یک از آنها از چنین اقداماتی در امان نبوده اند. در تاریخ صدر اسلام، ترور شخصیت پیامبر اکرم (ص) یکی از مهمترین تاکتیک های عملیات روانی کفار و مشرکان برای جلوگیری از دعوت پیامبر به اسلام بود. آنها با طرح انواع اتهامات گوناگون به ساحت مقدس پیامبر و به تعبیر قرآن با استفاده از شیوه های استهزاء و تمسخر و با هدف کوچک نشان دادن پیامبر(ص) در جهت ناچیز نمایاندن دعوت و پیام او اقدام می کردند. تا در نتیجه به پایین آوردن ارزش و جایگاه اجتماعی او و سرانجام سست کردن پایه‌های دعوت او، بیانجامد. از ویژگیهای این روش این بود که دعوت و صاحب دعوت هر دو در انظار عمومی کوچک و خوار به حساب آمده و بنابراین تأثیر مهمی در رسیدن مشرکان به اهداف خود داشت.

در واقع در این روش آلوده کردن اطلاعات طرف مقابل و تخریب شخصیتی و روانی او صورت می‌گیرد. این تخریب می‌تواند علاوه بر تأثیر مثبت در روحیه افراد خودی و نیروهای بی‌طرف، در جهت ایجاد تزلزل در پیروان طرف مقابل نیز مؤثر واقع شود. یعنی نه تنها مشرکان از گرویدن افراد به پیامبر جلوگیری می‌کردند بلکه قصد داشتند موجب تقویت نیروهای خودشان و دلسردی، ناامیدی و گاه ضعف در میان یاران پیامبر(ص) شوند.حضرت علی(ع) آنچنان با موجی از ترور شخصیت مواجه بود که تا سالها بعد از شهادتش بر منابر و در خطبه ها او و فرزندانش را لعن و نفرین میکردند. حتی به قولی، وقتی خبر شهادتش در حالت سجده پخش شد عده ای گفتند مگر علی نماز هم می خواند؟ پيامبر(ص) در این زمینه فرمودند:

من اتّهم مومنا بقتل كمن قتله: كسي كه بمؤمني تهمت قتل بزند همانند كسي است ‏كه او را كشته باشد، زيرا ادامهء حيات و فعاليت‏ اجتماعي و اقتصادي بدون داشتن امنيت فكري و حفظ آبرو و اعتبار،امكان پذير نيست.

شیوه های ترور شخصیت:

• برجسته کردن نقاط ضعف عملکردی

• برجسه کردن نقاط ضعف فیزیکی

• متهم سازی (اتهام به بی سوادی، دزدی، وطن فروشی، دیکتاتوری و ...)

• پاپوش سازی (جرم سازی، مدرک سازی، جعل اسناد)

• هویت سوزی و هویت سازی

• تشویق دیگران برای اقدام علیه فرد خاص

• اجتناب از حضور در جلساتی که فرد مورد نظر شرکت دارد

• از چشم انداختن فرد مورد نظر در نزد مدیران ارشد

• داشتن رفتار سرد و بی تفاوت با فرد مورد نظر

• گفتن سخنان ناروا در خفا به نحوی که فرد فرصت دفاع از خود را نداشته باشد

• مسئولیت ها و وظایف کم اهمیت را به عهده ی فرد مورد نظر گذاشتن بدون توجه به صلاحیت ها و توانمندی هایش

• در حضور شخص مورد نظر از دیگران تعریف و تمجید کرده ولی به خدمات او اشاره ای نمی شود

متأسفانه پس از انقلاب عظيم اسلامي اين بيماري‏ همچنان شايع است. همين امر باعث ركود بسياري از فعاليت هاي اجتماعي و اقتصادي و...شده است. چنانکه در این زمینه دشمن قسم خورده انقلاب اقدام به سرمایه گذاری جدی جهت ترور شخصیت افراد و چهره های تاثیر گذار نظام نموده است، که یکی از اصلی ترین این چهره ها که هدف مشترک تمامی سرویس های اطلاعاتی داخل و خارج از کشور است حضرت آیت الله جنتی؛ دبیر شورای نگهبان است. امروز آیت الله جنتی از یک سو هم به جهت مواضع محکم و استواری که در راستای اهداف انقلاب می گیرد و هم به جهت مسئولیت خطیر و استراتژیکی که دارد به شدت مورد هجمه آشکار و پنهان ترور شخصیتی دشمن قرار گرفته است. شخصیتی که هرگز از مواضع به حق و راستین انقلاب به نفع فرد یا گروه خاصی کوتاه نیامده و حتی یک لحظه در این مسیر دچار تسامح و ملاحظه کاری نشده است. یار راستین و سرباز تا به آخر ایستاده انقلاب در پیچ های پرخطر و تاریخی هرگز از موضع ضعف و سستی وارد نشد و پیوسته و بدون حتی یک لحظه مماشات و کم کاری از موضع قدرت، پای مطالبات به حق نظام ایستاده است.

 آیت الله جنتی پیوسته نشان داده است که شخصیتی نیست که تحت تاثیر جریان های فشار و مصلحت های دروغین، نگرش خود را تغییر داده و اصطلاحا هم رنگ جماعت شود و آرایش سیاسی را اتخاذ کند که جبهه مخالف انتظار دارد. آیت الله جنتی به مانند شهید دکتر بهشتی که در اوایل انقلاب اسلامی مورد هجمه های بسیار سنگین منافقین کور دل در داخل و مستکبرین خارجی قرار داشت امروز در قالب ترور شخصیت مورد بی مهری ها و بد اخلاقی های دانسته و ندانسته قرار گرفته است.

 آیا عمل به دستورات قانون و تکلیف گرایی، افراطی گری است؟ آیا توجه به اصل ولایت فقیه، استکبار ستیزی، مظلوم نوازی، ظلم ستیزی، آرمان خواهی و همت مضاعف و مستمر در راستای هدف گذاری ارزش های انقلاب، بی تدبیری و ناآگاهی است؟

و در پایان چقدر زیبا امام علی (ع) در نهج البلاغه سیمای چنین افراد و منش چنین شخصیت های را ذکر می کند آنجا که حضرت به مالک اشتر، استاندار خود در مصر چنين مي نويسد:

سپس در کار عاملان خود بينديش و پس از آزمودن، به کارشان بگمار و به ميل خود و بدون مشورت، آنان را به کار مخصوص مگمار که به هواي خود رفتن و به رأي ديگران ننگريستن، ستمگري و خيانت است. آنان را از ميان کساني برگزين که تجربه و حيا دارند؛ از خاندان هاي پارسايي که در مسلماني، قدمت و دلبستگي بيش تري دارند اخلاقشان گرامي تر، آبروشان محفوظ تر، طمعشان کم تر و عاقبت نگري شان بيشتر است(نهج البلاغه، نامه 53)

هادی حسن دوست


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر