سرویس چهره ها | کد خبر: 21615
تاریخ انتشار: 1394/06/08 - 08:00:32

عشایر ؛ پیشگامان جهاد اقتصادی

اسفراین - سپهرآیین - عشایر به عنوان پیشگامان جهاد اقتصادی به عنوان سرمایه های اقتصاد مقاومتی شناخته می شوند.
 عشایر ؛ پیشگامان جهاد اقتصادی,عشایر،ایزدی،اسفراین،پیشگامان،جهاد،اقتصادی
به گزارش سپهرآیین ، رییس اداره امور عشایر شهرستان اسفراین در گفتگو با خبرنگار ما گفت: عشایر شهرستان اسفراین از ایل زعفرانلو در هفت طایفه قهرمانلو، توپکانلو، باچوانلو، میلانلو، ملیانلو، دیرانلو و خودکانلو در هزار و 470 خانوار با جمعیت 8 هزار و 136 نفر، 6/29 درصد عشایر استان را به خود اختصاص داده که 6/6 درصد جمعیت شهرستان را نیز شامل می شود.
«محمد رضا ایزدی» افزود: 195 هزار راس دام سبک و 600 نفر شتر و 200 راس گاو جزو سرمایه های اقتصادی عشایر هستند.
وی خاطر نشان کرد: عشایر اسفراین سالانه اقدام به تولید 3530 تن گوشت دام های سبک و سنگین، هزار و 100 تن شیر، 190 تن پشم، 44 تن روغن زرد، 68 تن کمه و 20 تن قره قورت می نمایند.
وی با اشاره به اینکه در دو سال گذشته اعتبارات گوناگون سفر مقام معظم رهبری، تملک، دارایی، استانی و ملی به اداره عشایر شهرستان اختصاص یافته است اظهار داشت: این اعتبارات در بخش های زیربنایی، عمرانی، خدماتی هزینه شده است که به جرات می توان ادعا نمود که هر نقطه عشایر شاهد اثرات مثبت این اعتبارات بوده است.
«محمدرضا ایزدی» با اشاره به خدمات زیربنایی در جهت حمایت از  اسکان عشایر داوطلب در شامل لوله کشی آب آشامیدنی، زیرسازی معابر، سایت اسکان، مرمت و نگهداری راه ها تصریح کرد: 5 میلیارد و 900 میلیون ریال جهت آبرسانی محله عشایری قرجه بایر و انجیرلی، 5 میلیارد و 100 میلیون ریال جهت آبرسانی محله عشایری منبع شماره 3 از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری در سال 92 تخصیص یافته است.
رییس اداره امور عشایر شهرستان اسفراین عنوان کرد: یک میلیارد و 80 میلیون ریال جهت آبرسانی سایت اسکان عشایری میاندشت از محل ماده 180 در سال 93 تخصیص و جذب شد.
وی با اشاره به اعتبارات دیگر سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری عنوان کرد: 3 میلیارد ریال جهت زیرسازی و شن ریزی راه محله عشایری قرجه بایر و 2 میلیارد و 500 میلیون ریال جهت زیرسازی راه تخته میرزا از اعتبارات سفر مقام معظم رهبری در سال 92 تخصیص و جذب شده است.
وی اظهار داشت: در سال های 92 و 93 از محل اعتبارات ملی اعتبار 80 میلیارد ریالی در اجرای بند خاکی میاندشت هزینه شد.
وی با اشاره به خدمات اداره امور عشایر به کوچندگان شامل آبرسانی سیار، بهسازی چشمه و احداث منابع، بهسازی محل استقرارگاه و سرویس های بهداشتی، توزیع چادر عشایری و کمک به صنایع دستی و خرید علوفه دام، تیغ زنی و تسطیح و رگلاژ راه ها خاطر نشان کرد: از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری و تملک دارایی های استانی اعتبار یک میلیارد و 560 میلیون ریالی برای حوزه آبرسانی جذب شد.
رییس اداره امور عشایر شهرستان اسفراین تصریح کرد: اعتبار 10 میلیارد و 600 میلیون ریالی جهت خرید چادر از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری جهت خرید و اهدای چادر عشایری به عشایر شهرستان در سال های 92 و 93 هزینه شده است.
وی ادامه داد: اعتبار 4 میلیارد و 200 میلیون ریالی جهت بهسازی و مرمت استقرارگاه و سرویس های بهداشتی از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری در سال 92 جذب شد.
وی با اشاره به اعتبار 380 میلیون ریالی با هدف بهسازی چشمه ها از محل اعتبارات تملک دارایی های استانی و نفت عنوان کرد: اعتبار 250 میلیون ریالی جهت خرید مواد خام و تجهیزات صنایع دستی از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری در سال 92 جذب شد.
وی اعتبار یک میلیارد و 300 میلیون ریالی جهت کمک به خرید علوفه دام از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری در سال 93 را  در قالبت تسهیلات بلاعوض دیگر اعتبار اثربخش در حوزه عشایری دانست و افزود: یک میلیارد و 250 میلیون ریال تسهیلات بانکی جهت خرید تراکتور از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری اعطا شد.
وی با اشاره به ارائه تسهیلات پرواربندی از محل اعتبار صندوق توسعه ملی به ارزش 6 میلیارد و 200 میلیون ریال تصریح کرد: 108 تن از عشایر در شهرستان در سال های 92 و 93 تحت پوشش بیمه عمر و بازنشستگی قرار گرفته اند.
«ایزدی» افزود: در سال های 92 و 93 بیش از 32 هزار راس دام نیز بیمه شده اند.
رییس اداره امور عشایر شهرستان اسفراین با اشاره به اعطای تسهیلات حمایت از طرح های صنایع دستی عشایر با اعتبار یک میلیارد و 600 میلیون ریال عنوان کرد: تسهیلات 100 میلیون ریالی یک ساله بدون کارمزذ به عشایر اسفراین در حوزه صنایع دستی پرداخت شد.
وی یادآور شد: یک تشکل خصوصی زیر مجموعه اداره امور عشایر با نام «شرکت تعاونی عشایری شهید مطهری اسفراین» خدمت رسانی به عشایر شهرستان با ارائه خدمات گوناگون را در دستورکار دارد که تهیه و توزیع علوفه، کنسانتره، تفاله، سبوس، آرد و سیلندر گاز با قیمت مناسب در صدر آن ها می باشد.
وی با اشاره به تعامل سازنده اداره امور عشایر با سایر دستگاه ها عنوان کرد: ارائه خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی، فنی و حرفه ای، آبرسانی و برق رسانی، سواد آموزی، فرهنگی و منابع طبیعی از سوی دیگر دستگاه های همکار با اداره امور عشایر مورد توجه قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه بهره گیری از پتانسیل ها و ظرفیت های دیگر دستگاه ها در سال های آتی افزود: تداوم پروژه های شاخص در راس انرژی خورشیدی، توسعه بیمه اجتاعی، ترویج بیمه دام عشایر، ساماندهی تشکل های عشایری و تکمیل سایت های اسکان عشایر از دیگر برنامه های دارای اولویت اداره امور عشایر اسفراین است.
 

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر