سرویس چهره ها | کد خبر: 20482
تاریخ انتشار: 1394/04/07 - 02:21:27

به ياد 9 شهيد خراساني واقعه هفتم تيرماه 1360

خراساني هايي که با «بهشتي» بهشتي شدند

اسفراین- سپهرآیین- هم سنگران رسانه ای- هفتم تيرماه که مي شود، دل ها به يادشان مسافر سال هاي دور مي شوند. به ياد شهيد بهشتي و 72 شهيد حادثه تروريستي «دفتر حزب جمهوري اسلامي؛ تهران؛ سرچشمه؛ يکشنبه، هفتم تيرماه سال 1360».
خراساني هايي که با «بهشتي» بهشتي شدند,

 

هفتم تيرماه که مي شود، دل ها به يادشان مسافر سال هاي دور مي شوند. به ياد شهيد بهشتي و 72 شهيد حادثه تروريستي «دفتر حزب جمهوري اسلامي؛ تهران؛ سرچشمه؛ يکشنبه، هفتم تيرماه سال 1360». و حالا 34 سال از آن حادثه مي گذرد و چه تقارن تامل برانگيزي که امسال يادبود آن ها با يکشنبه اي ديگر مقارن شده است: «يکشنبه؛ هفتم تيرماه 1394». در حادثه انفجار دفتر مرکزي حزب جمهوري اسلامي در هفتم تيرماه سال ۱۳۶۰، آيت ا... دکتر بهشتي، به همراه 4 وزير، 13 معاون وزير، 27 نماينده مجلس و 28 عضو مؤثر حزب جمهوري اسلامي و فعال سياسي، به شهادت رسيد؛ در اين ميان نام تعدادي از شهدا با خطه خراسان پيوند خورده بود که از آن ها به نام شهداي خراساني واقعه هفت تير ياد مي شود. يادي مي کنيم از آن ها که شايد تا به امروز خاطرمان کمتر افتخار مرور نامشان را داشته است.

 

شهيد طيبي؛ نماينده مردم اسفراين در مجلس

شهيد «حجت الاسلام محمدحسن طيبي» در سال 1310 در روستاي روئين اسفراين ديده به جهان گشود. او به منظور آموختن علوم ديني روانه  مشهد مقدس شد و نزد مرحوم اديب و مدرس تحصيلات حوزوي خود را دنبال کرد. با پيروزي انقلاب به عنوان نماينده  مردم اسفراين به مجلس شوراي اسلامي راه يافت و در 50 سالگي در حادثه  بمب گذاري ساختمان حزب جمهوري اسلامي به شهادت رسيد.

 

شهيد ديالمه؛ نماينده مردم مشهد در مجلس

شهيد «عبدالحميد ديالمه» چهارم ارديبهشت ۱۳۳۳ در تهران ديده به جهان گشود و در سال ۱۳۵۰ براي تحصيل در رشته داروسازي به دانشگاه مشهد آمد. او در اولين سال تحصيلي خود کتابخانه اسلامي دانشگاه را تاسيس کرد و در کنار فعاليت هاي دانشگاهي، رهبري و طراحي تظاهرات عليه شاه را در اوج خفقان سال هاي ۵۴ و۵۵ در پايين خيابان شهر مشهد بر عهده گرفت. در سال ۱۳۵۷، به دنبال اوج گيري انقلاب اسلامي، سخنراني هاي خود را در مشهد دنبال کرد و جوانان مسلمان را به حمايت از انقلاب ترغيب کرد. شهيد ديالمه در سال 60 به عنوان نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي حضور داشت.

 

شهيد صادقي؛ عضو کميسيون آموزش مجلس اول

شهيد «حجت الاسلام دکتر قاسم صادقي» مهر سال 1315 در روستاي گرمه از توابع بجنورد و در خانواده اي ساده و کشاورز متولد شد. براي ادامه تحصيل به حوزه علميه مشهد مقدس رفت و 20 سال بيشتر نداشت که به حلقه شاگردان آيت ا... ميلاني (ره) راه يافت. در آستانه برگزاري اولين دوره مجلس به عنوان وظيفه شرعي، نامزد حوزه انتخابيه مشهد مقدس شد و به عنوان سومين نماينده مجاوران حرم رضوي به مجلس راه يافت.

 

شهيد دهقان؛ نماينده مجلس شوراي اسلامي

شهيد «علي اکبر دهقان» در سال ۱۳۲۷ در شهر تربت جام متولد شد و با فعاليت هاي فرهنگي و مذهبي که در دوران تحصيل خود داشت، براي همه مردم شهر به عنوان چهره اي مذهبي و پايبند به مکتب شناخته شده بود. سال هاي بعد به عنوان نماينده مردم، راهي مجلس شد و با تصويب اعتبارنامه اش در سال ۵۹، در سنگر مبارزه مجلس قرار گرفت و همان طور که زيبنده اش بود، در اين سنگر يکي از ياوران امام(ره) و از نگهبانان وفادار و مبارز انقلاب بود.

 

شهيد «رواقي»؛ تاسيس انجمن اسلامي دانشجويان

شهيد «محمدرواقي» در سال ۱۳۲۸ در مشهد مقدس متولد شد و با سپري کردن دوره تحصيلات مقدماتي، براي تحصيل در رشته مديريت بازرگاني، عازم تهران شد. در دوران دانشجويي با تأسيس انجمن اسلامي دانشجويان به مبارزه با رژيم پهلوي پرداخت و بارها توسط ساواک دستگير و راهي زندان شد. سپس فرصتي دست داد تا عازم آمريکا شود و در دانشگاه مرکزي اوکلاهما دوره فوق ليسانس رشته تحصيلي خود را اخذ کند. پس از پيروزي انقلاب اسلامي مدتي در کميته رفاه فعاليت کرد و مدتي نيز در استانداري تبريز به کار پرداخت. او مدتي نيز معاونت شرکت اتوبوسراني تهران را به عهده داشت.

 

شهيد سعادتي؛ از نيشابور تا قم

شهيد «حجت الاسلام حسن سعادتي» در سال 1335 در روستاي ابوسعدي نيشابور چشم به جهان گشود. پس از اتمام تحصيلات وارد حوزه علميه نيشابور شد و دو سال بعد براي ادامه به مشهد و سپس قم عزيمت کرد. پس از پيروزي انقلاب و از سال 1358 در دفتر مرکزي حزب جمهوري اسلامي مشغول به کار شد. در سال 60 او 25ساله بود که طعم شهادت را چشيد و همراه با ديگر ياران، آسماني شد.

 

شهيد امين زاده؛ مردي از جنوب خراسان

شهيد دکتر «مهدي امين زاده» در سال ۱۳۲۸ در شهرستان قاين ديده به جهان گشود و پس از سپري کردن تحصيلات مقدماتي، براي ادامه تحصيل عازم مشهد شد. شهيد امين زاده در سال ۱۳۵۱ از دانشگاه فارغ التحصيل شد و با هدف ادامه تحصيل به آمريکا رفت. در رشته برنامه ريزي اقتصادي دانشگاه تگزاس موفق به اخذ مدرک دکترا شد و هنگامي که امام خميني (ره) در پاريس اقامت داشتند خود را به آن جا رساند و در معيت ايشان به ايران بازگشت تا اين که هفتم تيرماه سال 1360 به آرزويش يعني شهادت رسيد.

 

شهيد موسوي فر؛ مردي از ديار نيشابور

شهيد «سيد محمد موسوي فر» در سال 1327 در نيشابور متولد شد. پدري روحاني و متقي داشت و نخستين درس هاي علمي و اخلاقي را از او آموخت. در 13 سالگي وارد حوزه علميه مشهد شد و کمي بعد به صف طلاب مبارز پيوست. آن شهيد در تظاهرات نخستين روزهاي انقلاب شرکت داشت و با پيروزي انقلاب به عضويت حزب جمهوري اسلامي درآمد.

منبع: خراسان

 

شهيد اسدا... زاده؛معاون وزارت بازرگاني دولت شهيد رجايي

«شهيد جواد اسدا... زاده» در سال ۱۳۲۹ در مشهد متولد شد و تحصيلات ابتدايي خود را در دبيرستان اديب شروع کرد و در رشته اقتصاد دانشگاه تهران ادامه تحصيل داد. چند سال بعد براي ادامه تحصيل عازم آمريکا شد و مدرک دکتراي مديريت خود را اخذ کرد. با مخابره پيام امام(ره) مبني بر بازگشت به ايران، جواد با ناتمام گذاشتن تز دکتراي خود بلافاصله به فرانسه رفت تا همراه با امام به وطن باز گردد. او در دولت شهيد رجايي، معاون بازرگاني خارجي وزارت بازرگاني بود.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر