سرویس تقویم تاریخ | کد خبر: 18904
تاریخ انتشار: 1394/01/17 - 08:20:35

6 آوريل 1938 ميلادي – کشف تصادفي «تفلون» توسط «روي پلانکت»

اسفراین - سپهرآیین - تقویم تاریخ - در اوايل سال 1938 «روي پلانکت» شيمي دان آمريکايي که تازه 2 سال بود در يک شرکت توليد محصولات شيميايي آمريکايي استخدام شده بود، مشغول توليد يک گاز خنک کننده بود که در کولر و يخچال به کار مي رفت.
6 آوريل 1938 ميلادي – کشف تصادفي «تفلون» توسط «روي پلانکت»,
به گزارش سپهرآیین ، ر ششم آوريل همان سال پس از اجراي يکي از آزمايش هاي نهايي پروژه اش، در حالي که انتظار داشت گازي بسيار سبک در بطري آهني جمع شده باشد، با اطمينان از اين که گاز توليد شده وزن کمي دارد بطري را وزن کرد اما در نهايت شگفتي متوجه وزن غيرعادي و بسيار زياد آن شد. کنجکاوي پلانکت تحريک شده بود و براي آن که بداند چه ماده اي درون بطري توليد شده، آن را به سختي و با ارّه کردن باز کرد! او بلافاصله متوجه شد سطح داخلي بطري با ماده مومي شکل سفيدرنگي پوشيده شده که به شدت لغزنده است. پلانکت با تجزيه و تحليل آن ماده فهميد که با ايفاي نقش ديواره آهني بطري در آزمايش، به صورت تصادفي ماده اي به نام «پلي تترا فلوئورو اتيلن» (PTFE) توليد شده است. ماده اي که بعدها توسط شرکت متبوعش، به نام تجاري «تفلون» که از مخفف کردن نام علمي آن به دست آمده بود، مشهور شد.
 
آزمايش هاي بعدي نشان داد که تفلون ماده اي بسپاري (پليمري) است که کمترين ضريب اصطکاک را در برابر هر ماده جامد ديگر دارد و باعث مي شود تقريباً به هيچ ماده ديگري نچسبد. اين خاصيت تفلون باعث شد به عنوان روکش نچسب کف ظروف آشپزخانه به کار رود.

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر