سرویس تقویم تاریخ | کد خبر: 17265
تاریخ انتشار: 1393/11/15 - 07:38:35

15 بهمن 1313 شمسي - گذاشتن سنگ بناي دانشگاه تهران/14 ربيع الثاني 66 قمري - قيام «مختار ثقفي» به خون خواهي امام حسين(ع)

اسفراین - سپهرآیین -تقویم تاریخ - پس از شهادت امام حسين(ع) و قيام توابين، نفرتي عميق از بني اميه در بين مسلمانان ايجاد شد. با شکست قيام توابين، باقي مانده نفرات آن به گرد مختار بن ابوعبيده ثقفي جمع شدند.
15 بهمن 1313 شمسي - گذاشتن سنگ بناي دانشگاه تهران/14 ربيع الثاني 66 قمري - قيام «مختار ثقفي» به خون خواهي امام حسين(ع),
به گزارش سپهرآیین ،مختار به داعيه خون خواهي امام حسين(ع) و با اذن محمد حنفيه برادر آن حضرت، در کوفه قيام و آن شهر را تصرف کرد. مختار قاتلان و کساني را که در شهادت امام حسين(ع) نقش داشتند، به قتل رساند و انتقام اهل بيت(ع) را از اشقياي زمان گرفت.
 
مختار ثقفي حدود يک سال بر کوفه حکومت کرد اما از سپاهيان مصعب بن زبير شکست خورد و به شهادت رسيد.
 
15 بهمن 1313 شمسي - گذاشتن سنگ بناي دانشگاه تهران
دانشگاه تهران از مدارس عالي آن زمان مانند مدرسه عالي طب و مدرسه حقوق و علوم تشکيل مي شد. اين دانشگاه در ابتدا شامل شش دانشکده به نام هاي: علوم طبي، انساني، تربيتي، سياسي، اقتصادي و فني بود و رياست آن را از سال تأسيس تا سال 1317 شمسي دکتر «عيسي صديق» با همکاري دکتر «علي اصغر حکمت» به عهده داشت. استقلال دانشگاه تهران از نظر اداري و فني در زمان وزارت دکتر «علي اکبر سياسي» در 1321 عملي شد و نخستين بار طبق مقررات قانون استقلال دانشگاه، رئيسان دانشکده ها از ميان استادان و با موافقت نظر و رأي آنان برگزيده شدند. همچنين رئيس دانشگاه نيز از ميان روساي دانشکده ها به رأي شوراي دانشگاه انتخاب شد.

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر