سرویس تقویم تاریخ | کد خبر: 16843
تاریخ انتشار: 1393/10/14 - 07:44:10

4 ژانويه 1961 ميلادي - مرگ «اروين شرودينگر» فيزيک دان

اسفراین - سپهرآیین - تقویم تاریخ - 14 دي 1363 ش/تبعيد آيت ا... «سيدمصطفي خميني» به ترکيه توسط رژيم پهلوي 4 ژانويه 1960 م/مرگ «آلبر کامو» نويسنده فرانسوي تبارِ الجزايري 4 ژانويه 2003 م/به قدرت رسيدن «ميخائيل ساکاشويلي» در پي انقلاب گل سرخ در گرجستان
به گزارش سپهرآیین، اروين شرودينگر در ۱۲ آگوست سال ۱۸۸۷ در وين پايتخت اتريش متولد شد. با وجود علاقه و مهارت در نقاشي، شعر و ادبيات آلماني و حتي گياه شناسي در سال 1910 موفق شد در رشته شيمي در مقطع دکترا از دانشگاه وين دانش آموخته شود. شرودينگر حتي با داشتن مدرک دکترا در جنگ جهاني اول شرکت کرد و 4 سال در توپخانه ارتش اتريش جنگيد. با بازگشت از جنگ به دانشگاه هاي مختلف اتريش و سوئيس رفت و مشغول تدريس شد. اما شهرت او به خاطر ارائه معادله اي است که به «معادله شرودينگر» مشهور است و حرکت ذرات بسيار ريز را که گاهي رفتار ذره اي و گاهي رفتار موجي دارند پيش بيني مي کند. استفاده عمده و بسيار مهم اين معادله هم در فيزيک کوانتومي و حرکت الکترون ها درون يک اتم است.
 
شرودينگر در سال 1933 و با به قدرت رسيدن نازي ها به دليل مخالفت با آن ها آلمان را ترک کرد و براي تحقيق و تدريس به انگليس رفت. چند سال بعد ايتاليا را براي پژوهش هايش انتخاب کرد و بعد از آن در اوج شهرت براي ادامه تحقيقاتش به ايرلند رفت. شرودينگر پس از بازنشستگي به وين برگشت و سرانجام در ۴ ژانويه سال ۱۹۶۱ پس از سال ها دست و پنجه نرم کردن با بيماري سل در ۷۳ سالگي درگذشت.

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر