سرویس تقویم تاریخ | کد خبر: 16505
تاریخ انتشار: 1393/09/24 - 07:51:05

15 دسامبر 1852 م - تولد «هانري بکرل» فيزيکدان مشهور فرانسوي و کاشف راديواکتيويته

اسفراین - سپهرآیین - تقویم تاریخ -هانري بکرل در 15 دسامبر 1852 در پاريس به دنيا آمد. پس از طي تحصيلات خود، به مقام استادي فيزيک دست يافت و به تدريس در اين رشته پرداخت.
 سپهرآیین ، پس از کشف اشعه ايکس توسط ويلهلم رونتگن، فيزيکدان بزرگ آلماني، بکرل به اين فکر افتاد که ممکن است اجسامي وجود داشته باشند که تحت تأثير نور ساده، اشعه ايکس ساطع کنند، لذا به آزمايش پرداخت و پس از تحقيقات فراوان، دريافت که اورانيوم اين اشعه نامرئي را از خود صادر مي‌کند. او به زودي کشف کرد که اين تشعشع تقريباً فناناپذير، مي‌تواند نه تنها در کاغذ سياه، بلکه به داخل فلزات نيز نفوذ کند. بکرل چيز کاملاً جديدي کشف کرده بود که در آن هنگام آن را اشعه بکرل ناميد اما کمي بعد در دوم مارس 1896 تحت عنوان راديواکتيويته مشهور شد. پرتوهاي شگفت انگيزي که هانري بکرل براي اولين بار در اورانيوم مشاهده کرد ناشي از خرد شدن ذرات بود.
 
وقتي که به‌اندازه کافي ذراتي از اتم اورانيوم جدا شد، اتم جدا شده، ديگر اورانيوم نبود، بلکه پس از گذراندن چند مرحله، به اتم راديوم تبديل مي‌شد. اين جريان خرد شدن ذرات هرگز باز نمي‌ايستد و پس از آن به پلونيوم و سپس به سرب تبديل مي‌شود. بکرل در ادامه کار خود، در 30 ژوئن 1896 براي اولين بار موفق به کشف راديواکتيويته اورانيوم شد و شهرتش فزوني گرفت. او در نهايت ثابت کرد که اورانيوم از خود پرتوهايى مي‌پراکند. کشف بکرل، دانشمندان شيمي را بر آن داشت تا به ياري آزمايش‌هاي‌ ديگر، ماهيت اين پرتوها را دريابند. تلاش‌هاي‌ بکرل باعث شد تا در سال 1903 به همراه ماري و پيرکوري، جايزه نوبل را دريافت کند. وي در اواخر عمر به رياست آکادمي علوم فرانسه انتخاب شد و سرانجام در 25 اوت 1908 در 56 سالگي درگذشت.

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر