سرویس تقویم تاریخ | کد خبر: 16441
تاریخ انتشار: 1393/09/19 - 08:02:39

10 دسامبر 1898 م - پايان دوران چهارصد ساله تسلط استعمار اسپانيا بر کشور کوبا

اسفراین - سپهرآیین - تقویم تاریخ - 19 آذر 1363 ش /تشکيل شوراي عالي انقلاب فرهنگي به فرمان حضرت امام خميني(ره) 10 دسامبر 1947 م/درگذشت «ماکس پلانک» دانشمند و فيزيکدان برجسته آلماني 10 دسامبر 1949 تصويب طرح انتقال مقر سازمان ملل به آمريکا درکنگره آمريکا

سپهرآیین، سرزمين کوبا واقع در آمريکاي مرکزي در 27 اکتبر 1492 توسط کريستف کلمب دريانورد معروف ايتاليايى که در خدمت دربار اسپانيا بود، کشف شد و از همان زمان زير سلطه استعماري اسپانيا قرار گرفت. با اين حال، فعاليت هاي آزادي خواهي کوبا از قرن نوزدهم آغاز شد و در طول اين قرن ادامه يافت. اما با وجود تمامي تلاش ها و حتي جنگ هاي چريکي، اسپانيا اين شورش ها را سرکوب کرد و حاکميت استعماري خود را بر کوبا ادامه داد. در اين ميان، آمريکا بارها تمايل خود را مبني بر الحاق کوبا به خاک ايالات متحده اعلام کرد و اين درخواست در سال هاي پاياني قرن نوزدهم، با توجه به اوج گيري مبارزات مردم کوبا عليه اسپانيا، به صورت جدي تري مطرح شد.

اين در حالي بود که اسپانيا نيز براي رها شدن از مشکلات پيش آمده، درصدد ارائه خودمختاري تدريجي به کوبا بود. البته اين تصميم، مورد نظر آمريکا نبود چرا که ايالات متحده به دنبال بهانه اي براي حذف اسپانيا و جايگزيني خود در اين منطقه بود. در اين ميان و به دنبال جنگ کوتاه مدتي که در فوريه 1898 بين آمريکا و اسپانيا روي داد، اسپانيا که توانايى جنگ با آمريکا را نداشت به مذاکره روي آورد و از پاپ تقاضاي ميانجيگري کرد. مذاکرات دو کشور در نهايت به معاهده پاريس انجاميد که در دهم دسامبر 1898 امضا شد و شرايط سختي را بر اسپانيا تحميل کرد. در اين قرارداد کشورهاي کوبا، پورتوريکو و فيليپين در ازاي 20 ميليون دلار به آمريکا فروخته شد که البته با توجه به ارزش واقعي آن ها براي اسپانيا ناچيز بود. با اين که اين پيمان، خط پاياني بر حاکميت استعماري 406 ساله اسپانيا بر کوبا بود، ولي استعمارگري آمريکا جايگزين آن شد و تا استقلال کوبا در سال 1959 ادامه يافت.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر