سرویس علمی و فناوری | کد خبر: 14331
تاریخ انتشار: 1393/05/28 - 01:24:19

کشف یک سازه آبی و پنج فضای مسکونی از نتایج فصل ششم کاوش های باستان شناسی این مجموعه تاریخی است

اسفراین / سپهر آئین: فصل ششم کاوشهای باستان شناختی در مجموعه شهر بلقیس اسفراین به همت پایگاه شهر تاریخی بلقیس با کسب مجوز از پژوهشکده باستان شناسی کشور به پایان رسید
کشف یک سازه آبی و پنج فضای مسکونی از نتایج فصل ششم کاوش های باستان شناسی این مجموعه تاریخی است,

 

به گزارش سپهر آئین مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر بلقیس مهمترین اهداف فصل ششم کاوش در این مجموعه را روشن نمودن ساختار معماری و فضا های موجود در داخل ارگ برای خوانا سازی ساختارمعماری آن و شناخت آگاهی از نحوه زندگی و آداب رسوم ،مشاغل موجود دانست و گفت:  از مهمترین نتایج حاصل از کاوشهای فصل ششم باستان شناختی می توان به کشف یک سازه آبی و پنج فضای مسکونی اشاره کرد که این فضا ها تماماً دارای پی چینه ای و قلوه سنگ و دیوار ها با ساختار خشتی با ملات گل می باشد.

«علیرضا نجفی» افزود: تمام فضاهای کشف شده دارای  کف سازی از نوع کاهگل و اندود گچ در چندین مرحله بوده است و دیوار ها مزین به اندود کاهگل ،گچ و گل اخرا است.

وی خاطر نشان کرد: در فضاهای کشف شده بقایای چند تنور  و اجاق بدست آمده که با توجه به شواهد موجود علاوه بر پخت و پز نان احتمالاً جهت گرم کردن منازل به شکل کرسی در فصول سرد هم ازآن استفاده می کردند مشاهده شده است.

وی اضافه کرد: از لحاظ گاهنگاری منازل مسکونی کشف شده  باتوجه به یافته های باستان شناسی  از قبیل سکه و سفال، متعلق به اواخر دوره ایلخانی و ولایه های بالاترصفویه بوده که در همین دوره داخل منازل مسکونی چندین بار کف سازی شده است .

وی اظهار کرد: از مهمترین اقدامات این پایگاه پس از اتمام کاوش های باستان شناختی اقدامات  حفاظتی و مرمتی بر روی فضاهای کشف شده از کاوش های باستان شناختی درراستای اصولی  شدن اقدامات حفاظتی جهت آثار بدست آمده است که درحال اجرا می باشد.

وی بیان کرد: این اقدامات شامل مرمت اضطراری ، خواناسازی و پوشش حفاظتی از نوع کاهگل می باشد و درپایان جهت جلوگیری از تخریب های انسانی و طبیعی  قسمت هایی از فضاهای بدست آمده  از سطح ترانشه با پوشش حفاظتی (سقف شیروانی) پوشیده می گردد.

وی ضمن تقدیر از توجه نماینده اسفراین درمجلس شورای اسلامی و فرماندار  شهرستان اسفراین درخصوص ردیف اعتبارات تملک دارائی سرمایه ای جهت این مجموعه تاریخی در سال جاری یادآور شد: به امید خدا درآینده شاهد ادامه مرمت، حفاظت وکاوش های باستان شناسی دراین مجموعه  تاریخی باشیم.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر